Reuters
StoryEditor

Tisíce ľudí vo Viedni protestovali proti povinnému očkovaniu. Demonštranti volali po demisii vlády

15.01.2022, 17:53
Autor:
ČTKČTK
Protestné zhromaždenia proti reštrikciám a vyžadovaniu potvrdení o očkovaní či prekonaní covidu-19 sa konali aj v Taliansku.

Tisícky ľudí dnes v uliciach Viedne protestovali proti všeobecnému povinnému očkovaniu proti covidu-19, ktoré chce od februára zaviesť rakúska vláda.

Davy vyzývali na jej demisiu, informovala agentúra Reuters. Mnoho ľudí demonštrovalo proti prísnym reštrikciám aj v talianskych mestách či v nemeckom Freiburgu.

"Vláda musí odísť," kričali ľudia na jednej z manifestácií v centre Viedne. Podobné demonštrácie sa v rakúskej metropole konajú prakticky každú sobotu.

Budúci týždeň majú o povinnom očkovaní hlasovať poslanci. Téma však polarizuje spoločnosť. Medzitým v Rakúsku tento týždeň vystrelili počty novo nakazených až na rekordných 17 006 z utorka.

Prvá krajina

Vláda ohlásila povinné očkovanie pre všetkých už vlani v novembri. Rakúsko sa tak stalo prvou európskou krajinou, ktorá sa k takému kroku rozhodla.

Podľa aktuálneho prieskumu magazínu Profil je však 51 percent Rakúšanov proti povinnému očkovaniu od februára a 34 percent je proti povinnému očkovaniu všeobecne. Sedemnásť percent opýtaných by ešte počkalo. Povinné očkovanie od prvého februára podporuje 45 percent Rakúšanov.

Prieskum tiež ukázal, že ľudovú stranu (ÖVP) kancelára Karla Nehammera a opozičných sociálnych demokratov teraz podporuje zhodne okolo 25 percent ľudí, pravicovo populistická slobodná strana (FPÖ) by v prípade konania volieb získala 20 percent hlasov a vládni Zelení a opoziční liberáli z NEOS po 11 percentách.

Nehammer oznámil, že po negatívnom teste mohol opustiť domácu karanténu, v ktorej bol kvôli koronavírusovej infekcii. "Som rád a je mi úľavou, že infekcia u mňa prebehla bez príznakov a obmedzení. Posilňujúce očkovanie bolo mojím ochranným štítom proti ťažkému priebehu, prosím naozaj všetkých ľudí, aby využili možnosti posilňujúceho očkovania," vyzval kancelár.

Od prepuknutia pandémie na začiatku roku 2020 testy v deväťmiliónovom Rakúsku preukázali viac ako 1,4 milióna koronavírusových infekcií a takmer 14-tisíc úmrtí súvisiacich s covidom-19.

Protesty v Taliansku

Po niekoľkotýždňovej pauze sa dnes protestné akcie proti reštrikciám a vyžadovaniu potvrdení o očkovaní či prekonaní covidu-19 konali aj v Taliansku.

Mnoho ľudí sa podľa agentúry APA zhromaždilo pred Lateránskou bazilikou v Ríme na demonštráciu proti povinnosti očkovania a zelenému pásu. Demonštranti skandovali slogany proti "zdravotnej diktatúre" a niesli transparenty s nápismi ako "Preč s očkovacími náckami".

V Miláne zvolal demonštráciu proti očkovacej povinnosti politík Gianluigi Paragone z protestného hnutia Italexit. Pozvaný bol aj francúzsky virológ Luc Montagnier, ktorý v roku 2008 dostal Nobelovu cenu za lekárstvo a vďaka odmietaniu vakcín proti covidu-19 je miláčikom odmietačov očkovania.

"Ruky preč od detí," kričali okrem iného demonštranti v Miláne. Protestu sa zúčastnili aj policajti a vojaci, ktorí boli prepustení zo služby kvôli odmietaniu očkovania. To je od minulej soboty povinné pre všetkých Talianov starších ako 50 rokov.

Okrem toho v Taliansku od 10. januára platia veľmi prísne pravidlá pre neočkované osoby. Bez dokladu o podaní vakcíny proti Covid-19 alebo prekonaniu tejto choroby v poslednom polroku ľudia nesmú do reštaurácií, kín, divadiel, do telocviční, múzeí ani do verejnej dopravy.

Niekoľko tisíc podporovateľov a odporcov protiepidemických pravidiel dnes vyšlo do ulíc Freiburgu na juhozápade Nemecka. Do sprievodu okolo centra mesta sa podľa polície zapojilo vyše 6-tisíc odporcov protikoronavírusovej politiky.

Demonštrácie osôb s opačným zmýšľaním v centre Freiburgu sa zúčastnilo 2 500 ľudí. Polícia okrem iného dohliadala na to, aby oba tábory zostali oddelené.

25. máj 2022 14:43