Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2019, 23:08

Kuba má novú ústavu. Obyvatelia ju schválili v referende

Jej revidovaný návrh zachováva socialistický charakter štátu a potvrdzuje vedúcu úlohu Komunistickej strany Kuby.

Kuba má novú ústavu. Obyvatelia ju schválili v referende
Zdroj: Reuters

Obyvatelia Kuby schválili v referende takmer 87 percentami hlasov novú ústavu. Ide o relatívne nízke percento v krajine, kde sa oficiálne návrhy bežne schvaľovali viac ako 90-percentnou väčšinou, konštatovala v pondelok agentúra AP.

Podľa volebnej komisie hlasovalo v nedeľu o novej ústave 7 848 343 ľudí. Jej revidovaný návrh zachováva socialistický charakter štátu a potvrdzuje vedúcu úlohu Komunistickej strany Kuby s cieľom vybudovať v krajine komunistickú spoločnosť.

V ekonomike potvrdzuje princípy centrálneho plánovania, avšak pripúšťa aj "úlohu trhu" a tiež súkromné vlastníctvo, pričom však zdôrazňuje iba jeho "doplnkové" postavenie v socialistickom hospodárstve. Pôvodný návrh zakazoval "akumuláciu majetku", avšak druhý návrh tento článok zmiernil na "reguláciu".

Približne 300-tisíc hlasov bolo neplatných, keďže boli prázdne alebo znehodnotené. Proti novej ústave hlasovalo 706 400 voličov, odobrilo ju 6 816 169 ľudí.

Nový základný dokument štátu má nahradiť ústavu z roku 1976, schválenú takisto v ľudovom hlasovaní takmer 98 percentami voličov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.