Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 06:43 Aktualizované dňa 15.03.2019 o 10:07

Teror na Novom Zélande. Útočníci prepadli dve mešity, hlásia 49 mŕtvych

  • Útočníci prepadli dve mešity v novozélandskom meste Christchurch.
  • Premiérka Jacinda Ardernová informovala, že útočníci zabili 49 ľudí a viaceré osoby sú vážne zranené.
  • Jeden zo strelcov si čin nahrával a pred streľbou zverejnil dlhé vyhlásenie vysvetľujúce jeho motiváciu.
  • Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová označila dnešok za jeden z najtemnejších dní svojej krajiny.
Teror na Novom Zélande. Útočníci prepadli dve mešity, hlásia 49 mŕtvych
Zdroj: Reuters

Pri streľbe v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch dnes zomrelo 49 ľudí a viaceré osoby sú vážne zranené. Povedala to premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová, podľa ktorej ide o jeden z najtemnejších dní jej krajiny a čin označila za teroristický útok. Miestna polícia v súvislosti s útokmi zadržala troch mužov a jednu ženu, jeden zo zadržaných je Austrálčan.

​Podľa policajtov išlo zrejme o dobre organizovanú akciu a zadržaní mali v autách pripravené výbušniny. Polícia motív činu zisťuje a vyzvala všetky mešity v krajine, aby zavreli. Úrady zvýšili stupeň bezpečnostnej hrozby v krajine z "nízkeho" na "vysoký".

Austrálsky premiér Scott Morrison informoval, že jedným zo zadržaných je občan Austrálie. Označil ho za "pravicového extrémistu, násilníckeho teroristu". Podľa médií sa volá Brenton Tarrant a pochádza z mesta Grafton v štáte Nový Južný Wales.

Strieľalo sa v mešitách Al Noor a Linwood v centrálnej časti mesta. Obe mešity sú od seba vzdialené viac ako štyri kilometre. Jeden zo strelcov si čin nahrával a pred streľbou zverejnil dlhé vyhlásenie vysvetľujúce jeho motiváciu.

Krviprelievanie trvalo niekoľko minút

"Teroristický útok" bol "dobre naplánovaný", povedala Ardernová na tlačovej konferencii. Nový Zéland bol podľa jej slov napadnutý, pretože "zastupuje rozmanitosť". Toto sa nedá opísať inak než "teroristický útok", pokračovala.

Podľa jedného zo svedkov bolo počuť najmenej 50 výstrelov. Iný muž, ktorý bol priamo v jednej z mešít, miestnej televízii povedal, že strelec vošiel hlavným vchodom v čase modlitby. Keď rozpútal streľbu, ľudia začali v panike utekať. Celé krviprelievanie trvalo podľa tohto svedka niekoľko minút.

Policajný komisár Mike Bush médiám povedal, že jeho podriadení riešia "bezprecedentnú situáciu". Polícia síce nemá informácie o ďalších možných páchateľoch, riziko však nemožno vylúčiť. Ľudia by sa podľa Busha v žiadnom prípade nemali zatiaľ vydávať do mešít.

Nepatria medzi nás, tvrdí premiérka

Polícia síce nemá informácie o ďalších možných páchateľoch, riziko však nemožno vylúčiť. Ľudia by sa podľa Busha v žiadnom prípade nemali zatiaľ vydávať do mešít.

"Mnoho z tých, ktorí boli streľbou zasiahnutí, sú migranti či utečenci. Vybrali si Nový Zéland ako svoj nový domov a je to ich domov. Sú jednými z nás. Človek, ktorý na nás spáchal toto násilie, medzi nás nepatrí," vyhlásila premiérka Ardernová, ktorá je na ceste z metropoly Wellingtonu do Christchurchu ležiaceho na druhom, Južnom ostrove.

"Nie sme len spojencami, nie sme len partnermi, sme rodina. (...) smútime, sme v šoku, sme zdesení, sme pobúrení," uviedol austrálsky premiér Morrison. Jeho krajina útok teroristov, ktorý ukradol toľko životov, odsudzuje.

Do jednej z mešít mali namierené aj členovia bangladéšskeho národného kriketového tímu, ktorí sú na Novom Zélande kvôli sérii medzinárodných zápasov. Ich plánované ďalšie stretnutie s domácou reprezentáciou bolo kvôli tragédii zrušené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.