Andrej Danko s Vjačeslavom VolodinomFacebook Andreja Danka
StoryEditor

Šéf ruskej Dumy chce vymáhať od Ukrajiny straty za obdobie, kým bol Krym "ukrajinský"

18.03.2019, 12:16
Autor:
TASRTASR
Volodin návrh predostrel na prvom spoločnom zasadaní Rady Štátnej dumy s predstaviteľmi Štátnej rady Krymu.

Ruské vedenie sa nezaoberalo možnosťou vymáhať od Ukrajiny kompenzáciu za ekonomické straty, ktoré utrpelo v čase, kým Krymský polostrov patril pod správu Ukrajiny.

Uviedol to v pondelok na brífingu v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Reagoval tak na iniciatívu, s ktorou pred niekoľkými dňami prišiel predseda Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, Viačeslav Volodin.

Peskov preto novinárom odporučil, aby sa so žiadosťou o vysvetlenie obrátili na Dumu. Dodal, že v Kremli sa podobným návrhom doteraz ešte nikdy nezaoberali a počujú o ňom prvýkrát.

Ako informovala agentúra TASS, Volodin minulý piatok navrhol, aby Rusko za pomoci "európskych parlamentných štruktúr" vyvíjalo tlak na Kyjev, aby kompenzoval Krymu straty spôsobené v čase, keď bol polostrov súčasťou Ukrajiny.

Volodin tento návrh predostrel na prvom spoločnom zasadaní Rady Štátnej dumy s predstaviteľmi Štátnej rady Krymu, ktoré bolo venované piatemu výročiu "znovuzjednotenia" Krymského polostrova s Ruskom. Volodin spresnil, že by malo ísť o ekonomické straty za 25 rokov.

S Viačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ za podiel na anektovaní Krymu Ruskom, sa niekoľkokrát stretol aj predseda parlamentu Andrej Danko.

Krymská republika a mesto Sevastopol sa stali subjektmi Ruskej federácie 18. marca 2014, keď prezident Vladimir Putin a proruské vedenie polostrova podpísali v moskovskom Kremli zmluvu o ich pripojení k Rusku.

Predchádzalo tomu 16. marca referendum o štatúte polostrova, v ktorom sa väčšina voličov vyslovila za jeho pripojenie k Rusku. Referendum iniciovalo nové silne proruské vedenie krymskej autonómie, ktoré neuznalo novú ukrajinskú vládu sformovanú po protivládnych nepokojoch.

Anexia Krymského polostrova vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny pred viac ako 20 rokmi, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a novou vládou v Kyjeve.

01 - Modified: 2023-03-28 18:14:45 - Feat.: - Title: USA reagujú na ruské pozastavenie jadrovej zmluvy. Prestanú zdieľať údaje o svojom arzenáli s Moskvou 02 - Modified: 2023-03-28 17:23:14 - Feat.: - Title: MOV odporučil návrat Rusov a Bielorusov do súťaží. Je to facka do tváre Ukrajincov, reaguje svet 03 - Modified: 2023-03-28 14:24:09 - Feat.: - Title: Dievča nakreslilo protivojnový obrázok, jej otca odsúdili za poškodzovanie dobrého mena ruskej armády 04 - Modified: 2023-03-28 18:49:56 - Feat.: - Title: Má Putin dvojníka? Forenzný kriminalista zanalyzoval zábery z Mariupolu​ 05 - Modified: 2023-03-28 12:05:57 - Feat.: - Title: Produkcia plynu v Rusku klesla, krajina sa po invázii viac zameriava na ázijské trhy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. marec 2023 06:49