Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 21:27

Lídri krajín EÚ rokujú v Bruseli. Británii zrejme navrhnú odklad brexitu iba do 22. mája

Britská premiérka Theresa Mayová žiada o možnosť odkladu brexitu až do 30. júna.

Lídri krajín EÚ rokujú v Bruseli. Británii zrejme navrhnú odklad brexitu iba do 22. mája
Zdroj: Reuters

Lídri krajín Európskej únie sú pripravení poskytnúť Spojenému kráľovstvu odklad riadeného vystúpenia z EÚ len do 22. mája. Uviedla to tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia rokovaní premiérov a prezidentov na summite v Bruseli.

"Vzhľadom na to, že Spojené kráľovstvo nemá v úmysle uskutočniť voľby do Európskeho parlamentu, predĺženie nie je možné po tomto dátume," uvádza sa podľa DPA v návrhu záverov prvej časti rokovaní hláv vlád a štátov členských krajín EÚ.

Úvodná časť dvojdňového summitu bola venovaná otázka spojeným s brexitom. DPA pripomenula, že text s týmto znením je pripravený na schválenie zo strany 27 národných lídrov EÚ.

To by znamenalo nesúhlas so stredajším návrhom britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá požiadala o možnosť odkladu brexitu až do 30. júna.

Ďalší nemenovaný diplomat pre DPA uviedol, že aj toto krátkodobé odloženie chce EÚ podmieniť schválením "rozvodovej" dohody v britskom parlamente na budúci týždeň.

Doteraz sa to premiérke Mayovej nepodarilo presadiť ani pri dvoch pokusoch.

Termín 22. máj nie je náhodný, pretože v čase od 23. do 26. mája sa v ostatných 27 členských krajinách Únie budú konať voľby do Európskeho parlamentu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.