Britskí poslanci po tretíkrát hlasovali o brexitovej dohode, ktorú s Európskou úniou vyrokovala premiérka Theresa Mayová. Po dvoch neúspešných hlasovaniach Mayová prisľúbila, že ak parlament dohodu schváli, odíde zo svojej funkcie.
Ani to však vláde nepomohlo a parlament ani na tretí pokus dohodu neschválil o 58 hlasov. Proti dohode bolo 344 poslancov, za hlasovalo 286.
Ostali dve možnosti
Podľa záverov posledného summitu EÚ sa musí Londýn do 12. apríla rozhodnúť medzi brexitom bez dohody a dlhším odkladom brexitu, s ktorým by sa však spájala účasť v májových voľbách do Európskeho parlamentu.
Dnes sa hlasovalo na rozdiel od prvých dvoch prípadov len o samotnej dohode, nie o súbežne dojednanej politickej deklarácii o budúcich vzťahoch Británie s Európskou úniou.
Oddelením oboch dokumentov vláda splnila podmienku predsedu snemovne Johna Bercowa, ktorý odmietol, aby zákonodarcovia dvakrát hlasovali o rovnakom návrhu.
Mayová bude chcieť riadený brexit
Britská premiérka Theresa Mayová v reakcii na odmietnutie brexitovej dohody v britskom parlamente vyhlásila, že vláda sa bude ďalej snažiť o riadený odchod z Európskej únie.
Dodala, že krajina síce môže požiadať o ďalšie odloženie brexitu, akýkoľvek odklad odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bude však podľa nej chcieť Únia dostatočne odôvodniť.
Vzhľadom k tomu, že si parlament nepraje odchod bez dohody, je tak "takmer isté", že krajina sa bude musieť zúčastniť májových volieb do Európskeho parlamentu, povedala Mayová.
Mimoriadny summit EÚ
Predseda Európskej rady Donald Tusk v reakcii zvolal mimoriadny summit Európskej únie na 10. apríla.
In view of the rejection of the Withdrawal Agreement by the House of Commons, I have decided to call a European Council on 10 April. #Brexit
— Donald Tusk (@eucopresident) March 29, 2019
Prvýkrát poslanci Dolnej snemovne hlasovali o brexitovej dohode v polovici januára. Vtedy ju podporilo 202 poslancov a odmietlo 432, a britská vláda tak utrpela historicky najväčšiu porážku v parlamente.
Druhýkrát sa hlasovalo 12. marca, kedy dohodu podporilo len 242 zákonodarcov a proti sa ich postavilo 391. Dnes rozdiel v počte hlasov pre a proti dohode činil 58.
Podľa pôvodného plánu mala Británia opustiť Európsku úniu dnes o 23:00 (o polnoci SEČ).
Správu budeme aktualizovať.