Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2019, 07:07

Dnes si volí prezidenta Ukrajina. Aj tu patrí k favoritom žena

Voľby sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia, v uliciach väčších miest, na staniciach a letiskách.

Dnes si volí prezidenta Ukrajina. Aj tu patrí k favoritom žena
Zdroj: TASR/AP

Na Ukrajine sa dnes otvoria volebné miestnosti, v ktorých bude mať 30 miliónov oprávnených voličov možnosť hlasovať o osobe hlavy štátu na nasledujúcich päť rokov.

K hlavným favoritom patrí herec Volodymyr Zelenskyj, obhajujúci prezident Petro Porošenko a bývalá premiérka Julija Tymošenková. Podľa odhadov však v dnešnom prvom kole zrejme nikto z nich nezíska nadpolovičnú väčšinu potrebnú k víťazstvu a rozhodovať bude až druhé kolo naplánované za tri týždne.

Voľby sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia, v uliciach väčších miest, na staniciach a letiskách podľa agentúry Unian hliadkujú silné policajné oddiely, nasadená bola aj ťažká technika a bezpilotné aparáty. Celkovo bolo povolaných 135-tisíc ozbrojencov.

Proruskí separatisti ovládajúci časť Donbasu hlasovanie nehodlajú pripustiť, ruské úrady na anektovanom Kryme považujú ukrajinské voľby za záležitosť "cudzieho štátu".

Na priebeh volieb bude dohliadať takmer 2 400 zahraničných pozorovateľov zo 17 krajín a z niekoľkých medzinárodnou organizáciou. Ruskí pozorovatelia na Ukrajinu nesmú, Kyjev ich odmietol vpustiť s tým, že ide o občanov z krajiny agresora. Volebné urny budú otvorené počas dvanástich hodín počnúc siedmou hodinou rannou SELČ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.