Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 06:52

Pravica má v Izraeli po voľbách väčšinu, Netanjahu mieri za piatym premiérskym postom

Už z prvých odhadov zverejnených v utorok krátko po zatvorení volebných miestností vyplývalo, že výsledky parlamentných volieb v Izraeli budú veľmi tesné.

Pravica má v Izraeli po voľbách väčšinu, Netanjahu mieri za piatym premiérskym postom
Zdroj: TASR/AP

Pravicová strana Likud a jej pravicoví spojenci získali v utorkových predčasných voľbách v Izraeli zrejme 65 mandátov v 120-člennom parlamente. Vyplýva to zo sčítania 97 percent odovzdaných hlasov.

Ako informovala agentúra AFP, šéf Likudu Benjamin Netanjahu zrejme opäť získa poverenie na zostavenie pravicovej vlády. Netanjahu by sa tak stal piatykrát premiérom.

Už z prvých odhadov zverejnených v utorok krátko po zatvorení volebných miestností vyplývalo, že výsledky parlamentných volieb v Izraeli budú veľmi tesné. Netanjahu i jeho hlavný súper Benny Ganc - líder strany Modrá a Biela - sa krátko po zatvorení volebných miestností označili za víťazov volieb.

Netanjahu podľa agentúry Bloomberg v príhovore k svojim priaznivcom vyhlásil, že už začal rokovať s pravicovými stranami. Uviedol, že ich lídri mu sľúbili, že prezidentovi Izraela Reuvenovi Rivlinovi odporučia poveriť zostavovaním koaličnej vlády práve šéfa strany Likud.

Ganc zasa avizoval, že vytvorí "vládu národného zmierenia". Dodal tiež: "Možno budeme noví, ale nie naivní". Podľa neho voľby ukázali, že "naša spoločnosť si vybrala jednotu".

Pôvodne sa parlamentné voľby v Izraeli mali konať až v novembri tohto roku. Vlani v decembri sa však vládnuca koalícia dohodla na vypísaní predčasných volieb. Predchádzala tomu koaličná kríza, ktorú vyvolal spor o zákone o výnimkách z povinnej vojenskej služby pre ultraortodoxných židov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.