Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2019, 10:03

Netanjahuovi síce hrozí obvinenie, ale bude mať silnú vládu, píšu izraelské médiá

Netanjahuova strana Likud a jej spojenci získajú spolu 65 zo 120 mandátov.

Netanjahuovi síce hrozí obvinenie, ale bude mať silnú vládu, píšu izraelské médiá
Zdroj: TASR/AP

Izraelské médiá dnes označujú premiéra Benjamina Netanjahua za víťaza utorkových volieb, ktorý bude zostavovať budúcu vládu. Podľa denníka The Jerusalem Post vznikne kabinet, ktorý ustojí obvinenia z korupcie, ktoré by mohol proti Netanjahuovi vzniesť generálny prokurátor Avichaj Mandelblit.

Netanjahuova strana Likud a jej spojenci získajú spolu 65 zo 120 mandátov a Netanjahu už sľúbil, že vládu zostaví rýchlo.

Mandelblit vo februári oznámil, že plánuje premiéra obviniť z korupcie a podvodu. Odporučila to polícia, ktorá sa zaoberala tromi kauzami spojenými s premiérom.

Obvineniu bude predchádzať vypočúvanie ministerského predsedu. Detaily obvinenia prokurátor dosiaľ nezverejnil, ale podľa The Jerusalem Post by sa mohli prvé informácie o jeho obsahu objaviť už dnes, po voľbách.

Očakáva sa, že na výsluch Mandeblit predvolá Netanjahua v júli a rozhodnutie o konečnom obvinení potom padne o šesť mesiacov.

To, že v prípade obvinenia nebudú požadovať, aby Netanjahu odstúpil, pred voľbami dali jasne najavo strany Likud, ultrakonzervatívna strana Šas a blok Jednotný judaizmus tóry, Pravicový zväz a Židovský domov, ktoré podľa predbežných výsledkov spolu získali 61 kresiel.

Predpokladá sa, že do koalície bude prizvaná aj strana Kulan, ktorá získala štyri až päť kresiel, avšak pred voľbami oznámila, že v prípade premiérovho obvinenia z vlády odíde.

Netanjahu bol premiérom tri roky od roku 1996 a potom súvisle od roku 2009, takže ak sa ním stane znovu, prekoná v júli zakladateľa štátu David ben Guriona.

Polícia navrhla Netanjahua stíhať v troch kauzách, v ktorých ide o úplatkárstvo, korupciu, podvod a zneužitie dôvery. Netanjahu vinu odmieta a tvrdí, že ide o politický hon na neho.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.