StoryEditor

Najväčšia vojenská intervencia od Kaddáfiho. Haftar ťažením na Tripolis zaskočil aj spojencov

10.04.2019, 13:31
Autor:
ČTKČTK
Keď sa prví vojaci armády maršála Haftara objavili pred Tripolisom, označil to jeden z diplomatov za psychologickú hru.

Niekoľko západných diplomatov v marci rokovalo s líbyjským poľným maršalom Chalífom Haftarom a pokúšalo sa ho odradiť od vojenského stretu s medzinárodne uznávanou vládou v Tripolise. S odvolaním sa na tieto diplomatické zdroje to uviedla agentúra Reuters.

​Haftar však nedal na radu vyjednávačov a o štrnásť dní neskôr, 4. apríla, jeho armáda začala pochod na Tripolis.

Vyjednávači údajne Haftara chceli presvedčiť, že namiesto toho, aby Líbyu uvrhol do ďalšej občianskej vojny, môže sa stať úspešným politikom.

Haftar povedal, že je pripravený s premiérom Fáizom Sarrádžom rokovať, ale ak sa nedohodnú na rozdelení moci, hlavné mesto vojensky obsadia.

Mal byť hrádzou proti Islamskému štátu

Ťaženie Haftarovej Líbyjskej národnej armády (LNA), ktorá zatiaľ pôsobila hlavne na východe krajiny, je najväčšou vojenskou intervenciou v Líbyi od zvrhnutia bývalého vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Pre krajiny, ktoré sa roky snažili 75-ročného Haftara zapojiť do politického riešenia, je to porážka. Je medzi nimi Francúzsko, Británia a Talianska. Zaskočené sú aj Spojené arabské emiráty alebo Egypt, ktoré doteraz stáli za Haftarom a označovali ho za hrádzu proti takzvanému Islamskému štátu na severe Afriky. Paríž, ktorý bol Haftarovi nápomocný, tvrdí, že o začatí vojenskej akcie nemal informáciu vopred.

​O tom, že chce Haftar ofenzívu začať, netušila ani OSN. Keď sa prví vojaci LNA objavili pred Tripolisom, označil jeden z diplomatov vývoj za obyčajnú psychologickú hru. Diplomati, ktorí sa roky snažili Haftarovi vyvrátiť jeho názor, že Líbya nie je na demokraciu zrelá, boli zúfalí, keď pochopili, že je Haftar odhodlaný získať Tripolis silou. "Stratil som kvôli nemu dva roky," povedal jeden z nich.

Francúzsko mu pomohlo k uznaniu

Po tvrdých bojoch v Tripolise v roku 2014 mnoho krajín zavrelo svoje veľvyslanectvá a bol ukončený výcvikový program NATO, čím sa otvorili dvere arabským krajinám ako sú Spojené arabské emiráty (SAE) a Egypt. Haftarova armáda dostala od SAE lietadlo aj vojenské vozidlá. Otvorila na východe Líbye základňu Al-Chadim, čím LNA podľa OSN získala do roku 2016 vojenskú prevahu.

V Benghází a okolí sa však Haftarovi stále nedarilo poraziť radikálov, hoci jeho delá a lietadlá zrovnávali so zemou rezidenčné oblasti. Práve vtedy Francúzsko, ktoré má na východe záujmy v ťažbe ropy a politicky má blízko k SAE aj k Egyptu, ponúklo pomoc. Koncom roku 2015 poslalo vojenských poradcov a špecialistov na boj v obývaných zónach.

​Francúzi mali hlavný stan pri leteckej základni blízko Benghází. Pomohli Haftarovi situáciu zmeniť, takže ten mohol v roku 2017 ohlásiť víťazstvo nad radikálmi. Arabské štáty ho uznávali za oficiálneho armádneho veliteľa, ale bolo to Francúzsko, kto mu pomohol k väčšiemu medzinárodnému uznaniu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v roku 2017 prijal Haftara aj Sarrádža a snažil sa ich presvedčiť, aby sa dohodli, čo Haftarovo diplomatické postavenie okamžite znásobilo. Macron, minister zahraničia Jean-Yves Le Drian rovnako ako egyptský prezident Abdal Fattah Sisi Haftara ho považujú za nárazník proti radikálom. Le Drian v Líbyi bol za dva roky trikrát, naposledy v marci sa znovu snažil zblížiť Sarrádža s Haftarem.

Kaddáfimu pomohol k moci

Haftar patril k vojakom, ktorí Kaddáfímu v roku 1969 pomohli k moci, ale rozišiel sa s ním počas vojny s Čadom v 80. rokoch. Haftar vtedy v Čade padol do zajatia a pomôcť mu musela americká Ústredná spravodajská služba (CIA).

Žil potom 20 rokov v USA a do Líbye sa vrátil v roku 2011. O tri roky neskôr začal svoju činnosť v Benghází. Mal vtedy 200 vojakov a 13 vrtuľníkov. Čoskoro však získal ďalších, vrátane elitnej jednotky a miestnych kmeňov. LNA má teraz podľa odborníkov tisíce členov, len elitná jednotka ich má 3500. Získal nielen východ, ale teraz aj juh krajiny.

Na západe má však dôrazných protivníkov, ktorí spolu síce roky nehovorili, ale teraz sa proti nemu spojili. Jalel Harchaoui z analytického inštitútu v Haagu sa domnieva, že hoci nikto z Haftarových zahraničných podporovateľov nie je terajším vyhrotením situácie v Tripolise nadšený, nemajú na výber a musia za ním stáť aj naďalej. "Takmer päť rokov vsadili na jednu kľúčovú postavu, a toho sa nemôžu vzdať cez noc," povedal Harchaoui.

01 - Modified: 2024-10-29 09:18:03 - Feat.: - Title: Pri Líbyi sa prevrátila loď s migrantmi mieriacimi do Európy, hlásia mŕtvych 02 - Modified: 2024-08-30 19:14:09 - Feat.: - Title: OPEC+ zrejme v októbri zvýši produkciu ropy, výpadky ťažby v Líbyi vyvážia vplyv slabého dopytu 03 - Modified: 2024-08-27 07:17:51 - Feat.: - Title: Po minulom výraznom raste ceny ropy mierne klesli, trhy sú naďalej v napätí z eskalácie na Blízkom východe 04 - Modified: 2024-08-24 16:58:45 - Feat.: - Title: Ozbrojené skupiny v Líbyi dosiahli s tamojšími úradmi dohodu o bezpečnosti 05 - Modified: 2024-07-28 17:04:39 - Feat.: - Title: Líbyjský súd poslal do väzenia 12 úradníkov v súvislosti s vlaňajšími záplavami
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2024 09:03