Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2019, 08:30

Útok v Pakistane si vyžiadal najmenej 16 obetí. Mierený bol na moslimskú menšinu

Podľa pakistanskej polície nálož explodovala na trhovisku s ovocím a zeleninou na okraji Kvéty.

Útok v Pakistane si vyžiadal najmenej 16 obetí. Mierený bol na moslimskú menšinu
Zdroj: Reuters

Najmenej 16 ľudí zahynulo pri dnešnom výbuchu bomby na trhu v pakistanskej Kvéte, ktorá je metropolou nepokojnej juhozápadnej provincie Balúčistan. Ďalších 30 osôb bolo zranených.

Oznámila to agentúra Reuters, podľa ktorej útok mieril na menšinových šiitskych moslimov. Polovica obetí sú príslušníci šiitského etnika Hazara. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Pôvodné informácie hovorili o siedmich mŕtvych.

Podľa pakistanskej polície nálož explodovala na trhovisku s ovocím a zeleninou na okraji Kvéty. Bomba bola ukrytá medzi vrecami so zemiakmi.

Reuters píše, že útok sa stal po zhruba ročnom pokoji, kedy boli Hazarovia podobných akcií ušetrení.

"Zatiaľ je potvrdených 16 mŕtvych - osem je z komunity Hazara, sedem ďalších tu pracovalo, jeden je zo hraničnej polície," povedal zástupca polície v Kvéte agentúre Reuters.

Na Hazarov v minulosti útočili príslušníci Talibanu, Islamského štátu i ďalších sunnitských organizácií, ktoré pôsobia v Pakistane i Afganistane. V roku 2013 pri troch oddelených útokoch prišlo o život 200 členov tejto šiitskej komunity.

Polícia potom začala sprevádzať autobusy prevážajúce Hazarov na trh. Rovnako tak tomu bolo aj dnes, avšak bomba vybuchla až vnútri trhoviska.

Vodca Hazarov požiadal vládu, aby šiitov chránila lepšie. Islam vyznáva prevažná väčšina Pakistancov, dve tretiny sa hlási k sunnitskej vetve, zvyšní k šiitskej.

Provincia Balúčistan je bohatá na prírodné zdroje, najmä plyn, a je dôležitou súčasťou čínskeho hospodárskeho koridoru cez Pakistan.

Hraničí s Afganistanom a Iránom. V oblasti pôsobí množstvo islamistických extrémistov a separatistických povstaleckých hnutí, vrátane Talibanu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.