Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2019, 09:16

Podivné úmrtia vyvolávajú podozrenie. Bývalý ruský šéfšpión a jeho asistent zomreli päť dní po sebe

Prezident Vladimir Putin vyjadril "veľkú ľútosť" nad stratou Nikolaja Kovaľova, ktorý viedol FBS v rokoch 1996 až 1998.

Podivné úmrtia vyvolávajú podozrenie. Bývalý ruský šéfšpión a jeho asistent zomreli päť dní po sebe
Zdroj: Reuters

Niekdajší riaditeľ ruskej Federálnej služby bezpečnosti (FSB) Nikolaj Kovaľov a jeho asistent Sergej Šamarin zomreli tento mesiac iba päť dní po sebe, navyše za podivných okolností. Niektoré ruské médiá špekulujú o ich úmyselnom zabití.

Šesťdesiatdeväťročný Nikolaj Kovaľov, ktorý bol ešte pred Vladimirom Putinom riaditeľom FSB, zomrel v Moskve 5. apríla. Iba päť dní potom bol v ruskom parlamente nájdený mŕtvy aj jeho verný spojenec, Šesťdesiatjedenročný Sergej Šamarin. Obaja muži boli kedysi špióni sovietskej tajnej služby KGB.

​Šamarin zomrel náhle vo svojej kancelárii v budove ruského parlamentu, uviedol denník Moskovskij Komsomolec. Muž mal údajne na sebe krvnú zrazeninu.

Prezident Putin vyjadril "veľkú ľútosť" nad stratou Kovaľova, ktorý viedol FBS v rokoch 1996 až 1998 pod vtedajším prezidentom Borisom Jeľcinom.

Obe úmrtia sú považované za "podivné". Kovaľov bol podľa niektorých zdrojov "dlhodobo chorý", podľa iných bol "aktívny" až do svojej smrti.

Novinár a politický komentátor Sergej Parchomenko napísal, že "v ruskej Štátnej dume sa odohrávajú zaujímavé udalosti". "Niečo sa deje," poznamenal tiež publicista a literárny kritik Nikolaj Podosokorskij. Ich komentáre vyvolali na sociálnych sieťach špekulácie o cudzom zavinení.

Rusko v posledných rokoch zaznamenalo viacero "predčasných úmrtí" vysoko postavených činiteľov.

Ďalšie podozrivé úmrtia v Rusku:

  • Bývalý ruský minister pre tlač a mediálny poradca prezidenta Vladimira Putina Michail Lesin, ktorý za kontroverzných okolností zomrel v roku 2015 vo washingtonskom hoteli, mal zlomeninu zvyčajne spájanú so uškrtením.
  • V novembri 2018 zomrel šéf ruskej vojenskej rozviedky GRU Igor Korobov. Ruské ministerstvo obrany bez spresnenia uviedlo, že 63-ročný Korobov dlhodobo trpel vážnou chorobou. Podľa iných zdrojov podľahol rakovine. Stalo sa to však pol roka po neúspešnom pokuse o otrávenie bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.