600 miliónov vtákov prichádza v Spojených štátoch každý rok o život po tom, čo narazí do steny niektorého z mrakodrapov. Na svojich internetových stránkach o tom s odvolaním sa na Cornellovo ornitologické laboratórium informuje americká televízia CNN. Pre operencov sú najnebezpečnejšie mestá Chicago, Houston a Dallas.
Vtáky priťahuje umelé osvetlenie v oknách výškových budov, strácajú orientáciu a narážajú do stien, pričom sa zrania alebo uhynú. Najnaliehavejší je tento problém v období jarnej a jesennej migrácie, kedy sa miliardy vtákov cez územie Spojených štátov vydávajú na cestu medzi Kanadou a Latinskou Amerikou.
"Chicago, Houston a Dallas ležia v srdci najrušnejších severoamerických migračných koridorov," pripomenul hlavný autor výskumu Kyle Horton. "V kombinácii so skutočnosťou, že patria medzi najväčšie mestá v Spojených štátoch, to z nich bez ohľadu na ročné obdobie robí vážnu hrozbu pre vtáky," dodal.
Mnoho vtákov navyše lieta v noci a mätie ich svetlo vychádzajúce z mrakodrapov. Niektorí dezorientovaní jedinci hodiny poletujú za oknom, kým sa úplne nevyčerpajú. Vtáky tiež pletú rastliny umiestnené v miestnostiach blízko okien, pretože ich môžu považovať za miesto, kam môžu dosadnúť.
Organizácia New York City Audubon, ktorá sa usiluje o ochranu vtákov a vhodného prostredia pre nich, upozorňuje, že nie je dobré v okolí parkov a inej mestskej zelene obkladať domy zrkadlovými sklami. Vtáky proti nim lietajú, pretože v nich vidia útočisko, v skutočnosti však narazia do steny.
Táto organizácia sa snaží presviedčať majiteľov mrakodrapov, aby v snahe ochrániť vtáky, ale aj znížiť náklady na energiu, nechávali v budovách zhasnúť svetlá. A to isté odporúča Kyle Horton i jednotlivcom: "Ak nepotrebujete svietiť, zhasnite."