Britský konzervatívny premiér Boris Johnson bojuje o udržanie na čele vlády.
Silnie totiž vzbura jeho vlastných zákonodarcov kvôli večierkom v priestoroch premiérskeho sídla v Downing Street počas tvrdého lockdownu.
List o vyslovení nedôvery
Podľa agentúry Reuters sa niektorí konzervatívni poslanci chystajú napísať list o vyslovení nedôvery. Najmenej 11 z nich tak už urobilo.
Ak ich bude 54, môžu začať hlasovanie o tom, či má Johnson zostať predsedom konzervatívcov a takisto aj v premiérskom kresle.
Johnson, ktorý sa dostal do najvyššej funkcie so sľubom dokončiť brexit, získal v roku 2019 v predčasných voľbách 365 z celkových 650 kresiel v Dolnej snemovni.
To pre konzervatívcov predstavovalo najvýraznejšiu parlamentnú väčšinu od víťazstva Margaret Thatcherovej v roku 1987.
Premiér však čelí výzvam na rezignáciu po sérii odhalení o večierkoch v jeho sídle počas minuloročných a predminuloročných lockdownov.
List odovzdalo jedenásť zákonodarcov
Johnson sa za tieto stretnutia opakovane ospravedlnil a uviedol, že o mnohých z nich nevedel, hoci 20. mája 2020 sa na jednej z týchto akcií zúčastnil. Tvrdí však, že ju považoval za pracovné stretnutie.
Aby bolo možné spochybniť Johnsonovo vedenie strany, musí 54 z 360 konzervatívnych poslancov napísať predsedovi poslaneckého klubu konzervatívcov známeho ako Výbor 1922 list o vyslovení nedôvery.
List o vyslovení nedôvery teraz plánuje napísať najmenej 20 poslancov, ktorí získali mandát v posledných parlamentných voľbách, uviedol denník The Daily Telegraph.
Podľa denníka list odovzdalo 11 zákonodarcov.
"Jedenásť členov Konzervatívnej strany z roku 2019 dnes ráno predložilo listy o vyslovení nedôvery Borisovi Johnsonovi," uviedol na twitteri novinár Christopher Hope z The Daily Telegraph.
BREAKING Eleven members of the 2019 Conservative party intake have submitted letters of no confidence in Boris Johnson this morning.
— Christopher Hope? (@christopherhope) January 19, 2022
"Skupina poslancov z roku 2019 napíše listy, aby sa pokúsila dosiahnuť hranicu 54 zákonodarcov na začatie hlasovania," uviedla politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová. Podľa novinárky sa im možno podarí dosiahnuť toto číslo.
Analýza britského denníka The Times ukázala, že predsedu vlády kritizovalo pre večierky 58 poslancov.
Listy sú dôverné, takže predseda Výboru 1922 je jedinou osobou, ktorá vie, koľko zákonodarcov ich skutočne napísalo.
Johnson dnes prehovorí v parlamente
Johnson dnes prehovorí v parlamente. Očakáva sa, že jeho kabinet schváli plány na uvoľnenie niektorých koronavírusových opatrení, ktoré nedávno zaviedol, aby zmiernil šírenie ochorenia COVID-19.
Ak by večierky v dobe koronavírusových lockdownov potopili súčasného premiéra, znamenalo by to ďalší mimoriadny zvrat v takmer dvanástich rokoch búrlivého vládnutia Konzervatívnej strany.
To zahŕňalo okrem iného odchod Británie z Európskej únie, referendum o nezávislosti Škótska a rad volieb, z ktorých niektoré boli predčasné.
Spojené kráľovstvo by sa po zvrhnutí Johnsona ocitlo na dlhé mesiace v neistote v čase, keď Západ rieši ukrajinskú krízu a piata najväčšia ekonomika sveta zápasí s najväčšou infláciou za posledných 30 rokov.