Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 15:56

Putin chce prispieť k upokojeniu situácie na Donbase, Zelenskému dal podmienku

Ruský prezident Vladimir Putin prvýkrát reagoval na výsledky prezidentských volieb na Ukrajine.

Pokiaľ bude novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plniť minské mierové dohody, Rusko pomôže s normalizáciou situácie na Donbase.

V prvej reakcii na výsledok ukrajinských prezidentských volieb to dnes vo Vladivostoku povedal ruský prezident Vladimir Putin.

​Komentoval tiež svoj dekrét o urýchlenom priznávaní ruského občianstva separatistom na Donbase. Podľa ruského vodcu nejde o provokáciu a nie je na tom nič divné.

Kremeľ doteraz na drvivé víťazstvo Zelenského oficiálne nereagoval a Putin je jedným z mála európskych štátnikov, ktorý do Kyjeva neodoslal oficiálne blahoželanie.

Dnes ruský prezident povedal, že jeho krajina "všemožne prispeje k normalizácii situácie na juhovýchode Ukrajiny, ak nové vedenie krajiny v sebe nájde silu realizovať minské dohody". Z ich neplnenia sa od podpisu v roku 2014 obviňujú Moskva aj Kyjev.

​Výsledok volieb podľa Putina svedčí o úplnom krachu politiky doterajšieho prezidenta Petra Porošenka. "Čo na tom hodnotiť? Je to úplný, absolútny krach Porošenkovy politiky," povedal.

Svojim dekrétom, ktorý umožňuje obyvateľom povstaleckých oblastí získať v priebehu troch mesiacov ruské občianstvo, chcel vraj prezident prispieť k riešeniu ťaživej humanitárnej situácie v Donbase.

"Osobne som ďaleko od toho, kohokoľvek provokovať," uistil Putin novinárov. Kyjev jeho rozhodnutie označil za ďalšie pokračovanie ruskej agresie, proti dekrétu protestoval Washington i Brusel.

​Ukrajinské ministerstvo zahraničia v stredu oznámilo, že požiadalo Bezpečnostnú radu OSN, aby sa "drzým krokom" Ruska zaoberala. Vzhľadom na právo veta, ktoré môže Rusko v Rade uplatniť, je však možnosť reálnych diplomatických krokov nulová. Putin dnes povedal, že ruskí diplomati sú pripravení o vydávaní pasov v OSN "pobesedovat".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.