Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2019, 16:00

Demonštrant na objednávku. Francúzi si na protesty najímajú zástupcov

Francúz vytvoril portál, ktorý sprostredkováva "poslov" pre ľudí, ktorí sa na rôznych protestných akciách v Paríži nemôžu zúčastniť.

Demonštrant na objednávku. Francúzi si na protesty najímajú zástupcov
Zdroj: TASR/AP

Nespokojní Francúzi žijúci mimo Paríža už nemusia riešiť dochádzanie na protesty v metropole. Teraz si môžu zaplatiť náhradníka, ktorý bude v meste demonštrovať namiesto nich.

Službu ponúka cez internet jeden Francúz zo stredozápadu krajiny, napísala agentúra AFP.

"Keď žijete ďaleko od Paríža, je zložité dostať sa na manifestácie do hlavného mesta. A doprava je drahá. Lenže keď chcete, aby nejaká demonštrácia mala zmysel, musíte tam byť," uviedol autor webu Grégoire Laugier.

Tento tridsiatnik preto minulý mesiac vytvoril portál Wistand, ktorý sprostredkováva "poslov" pre ľudí, ktorí sa na rôznych protestných akciách v Paríži nemôžu zúčastniť.

"Je to niečo ako voľby v zastúpení, lenže sa to týka demonštrácií," vysvetlil Laugier.

Používatelia internetu si môžu zvoliť konkrétnu iniciatívu, ako napríklad pochod za oceány, a za 15 eur na hodinu si najať svojho zástupcu.

Objednávateľ môže náhradníka lokalizovať za pomoci mobilného telefónu a zadať mu, aby posielal napríklad fotky alebo videa.

Laugier za sprostredkovanie služby inkasuje 20 percent z každej transakcie. Svoj web prirovnáva k počiatkom internetových zoznamiek. "Najprv to šokovalo, a dnes sú tam všetci," dodal.

Wistand je podľa neho reakciou na "skutočnú potrebu" ventilovať postoj nie do prázdna na sociálnych sieťach, ale v reálnom svete. "A práve to ponúkame."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.