Reuters
StoryEditor

Video, kvôli ktorému padla rakúska vláda, dostali novinári v opustenom hoteli. Mesiac overovali pravosť

19.05.2019, 14:55
Autor:
ČTKČTK
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotu vypovedal koalíciu s protiimigračnou FPÖ.

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Tvrdí to redaktor týždenníka Wolf Wiedmann-Schmidt. Kvôli videu, na ktorom Strache rokuje s údajnou neterou ruského oligarchu o politickej podpore výmenou za získanie verejných zákaziek, padla v sobotu rakúska vláda, v ktorej bol Strache vicekancelár. Vzdal sa aj postu predsedu FPÖ.

Video mali mesiac

"Video sme mali asi mesiac a vyhodnocovali sme ho. A keď sme si boli istí, že je autentické a pravdivé, povedali sme si, že ho zverejníme," uviedol dnes Wiedmann-Schmidt v nemeckej televízii n-tv.

Pri rokovaní zachytenom na tajne urobenej videonahrávke sa hovorilo o tom, že žena vydávajúca sa za neter ruského oligarchu by mohla kúpiť podiel v bulvárnom denníku Kronen Zeitung, najčítanejšom rakúskom denníku, a jeho prostredníctvom podporovať Stracheho protiimigračnú stranu.

Za odmenu by v okamihu, keď sa FPÖ dostane k moci, získala v Rakúsku verejné obstarávanie v stavebníctve. Schôdzka sa konala predvlani v júli, niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami v Rakúsku. Po nich FPÖ vstúpila do vládnej koalície s ľudovcami Sebastiana Kurza.

​Na videonahrávke robil jasné narážky už v apríli nemecký komik Jan Böhmermann, keď získal rakúsku televíznu cenu Romy. Hovorí sa o tom, že za videom, ktoré bolo podľa všetkého pascou na Stracheho a jeho pobočníka Johanna Gudenuse, ktorý na schôdzke bol tiež, stojí práve Böhmermann.

Nahrávku dostali v opustenom hoteli

Od koho Der Spiegel nahrávku získal, Wiedmann-Schmidt kvôli ochrane zdrojov neprezradil. Podľa denníka Süddeutsche Zeitung, ktorý ju tiež zverejnil, jeho novinári materiál uložený na USB kľúči dostali v istom opustenom hoteli.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotu vypovedal koalíciu s protiimigračnou FPÖ a dnes rokuje s prezidentom Alexandrom Van der Bellenem o riešení politickej krízy a možnom termíne predčasných volieb.

​Švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung k afére okolo Stracheho napísal, že treba vysvetliť okolnosti vzniku videonahrávky.

"Zostáva nejasné, ako video vzniklo, aké motívy stoja za zinscenováním (stretnutia s údajnou príbuznou ruského oligarchu) a prečo bol film zverejnený až dva roky po svojom vzniku," uvádza denník. Je to nutné, pretože "inak sa politika utopí v jedovatej zmesi sprisahaneckých teórií a dopadov, čo udržuje pri živote populizmus".

01 - Modified: 2022-11-28 11:17:31 - Feat.: - Title: Železničná doprava v Rakúsku sa zastavila. Zamestnanci žiadajú zvýšenie platu 02 - Modified: 2022-11-27 15:12:00 - Feat.: - Title: Rakúski železničiari v pondelok vstúpia do celodenného štrajku 03 - Modified: 2022-11-27 10:15:00 - Feat.: - Title: Slovenské a rakúske záchranky by mohli spolupracovať v prihraničných oblastiach 04 - Modified: 2022-11-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Vodičák v smartfóne aj na Slovensku? Naši susedia ho už úspešne zaviedli v aplikácii 05 - Modified: 2022-11-23 16:54:07 - Feat.: - Title: Rakúsko nebude blokovať vstup Chorvátska do Schengenu, povedal Nehammer v Záhrebe
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. november 2022 16:18