Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 07:05

Ruskí diváci nemôžu sledovať sitcom Sluha národa, kde hrá hlavnú úlohu ukrajinský prezident

Spoločnosť YouTube zablokovala prístup k seriálu pre ruských používateľov na základe žiadosti majiteľa autorských práv.

Ruskí diváci nemôžu sledovať sitcom Sluha národa, kde hrá hlavnú úlohu ukrajinský prezident
Zdroj: Reuters

Ukrajinský televízny sitcom Sluha národa, v ktorom hrá hlavnú rolu súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj, nie je od 22. mája možné sledovať v Rusku.

Ako vo štvrtok uviedla agentúra Interfax, internetová spoločnosť YouTube zablokovala prístup k seriálu pre ruských používateľov na základe žiadosti majiteľa autorských práv.

Doteraz bol celý sitcom k dispozícii na oficiálnom youtubovskom kanále štúdia Kvartal 95, ktoré ho nakrútilo. Jednotlivé časti sledovalo obvykle niekoľko miliónov divákov. Od 22. mája však služba YouTube v odkazoch na všetky diely uvádza, že video nie je k dispozícii v danej krajine.

Spoločnosť Kvartal 95 zatiaľ nereagovala na žiadosť Interfaxu o vysvetlenie celej situácie.

Spravodajský portál ruského denníka Vedomosti medzičasom informoval, že prístup k seriálu je zablokovaný len dočasne a čoskoro bude opäť k dispozícii aj divákom v Rusku.

Na jeseň 2015 sa seriál Sluha národa stal najúspešnejším televíznym projektom Ukrajiny. Komediálny seriál mal 24 častí a odvysielané boli tri série. Vysielacie práva kúpil i internetový filmový kanál Netflix.

Seriál je príbehom učiteľa dejepisu Vasyla Holoboroďka, ktorý sa zásluhou náhodných udalostí stal prezidentom, pričom v úrade sa pustil do boja s korupciou a oligarchami. Týmto témam boli venované prvé dve série.

TV kanál 1+1, ktorý má pod kontrolou oligarcha Ihor Kolomojskyj, začal tretiu sériu tohto sitcomu vysielať 27. marca tohto roku.

Podľa názoru mnohých divákov sa sitcom v tejto fáze zmenil na predvolebnú kampaň Zelenského, ktorý na konci roku 2018 oznámil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách - tie napokon aj vyhral.

V tretej sérii totiž vysokoškolský učiteľ v roku 2049 študentom hovorí o tom, ako prezident Holoboroďko skončil vo vyšetrovacej väzbe, dokázal sa z nej dostať na slobodu a potom ešte aj zjednotiť Ukrajinu, ktorá bola rozdelená do mnohých kniežatstiev, dodala vo svojej správe ruská redakcia BBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.