Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2019, 14:49

Babiš poprel, že by presadzoval Šefčoviča do čela Únie: Je to špekulácia

Podľa Andreja Babiša je potrebné, aby došlo k zásadnej zmene fungovania európskych inštitúcií.

Babiš poprel, že by presadzoval Šefčoviča do čela Únie: Je to špekulácia
Zdroj: Reuters

Odmietam špekulácie o tom, že by Vyšehradská štvorka (V4) navrhovala Maroša Šefčoviča na nejakú pozíciu. Pre českých novinárov to v utorok pred odletom na summit EÚ do Bruselu uviedol český premiér Andrej Babiš v súvislosti s medializovanou informáciou, že by sa súčasný podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič spomínal ako možný nominant V4 na post predsedu EK.

"My sme sa bavili v Sibiu (dejisku májového summitu EÚ - pozn. red.), tam odzneli rôzne mená, ale žiadny takýto návrh neexistuje, takže je to nejaká špekulácia. Skrátka to tak nie je," konštatoval český premiér.

Zároveň dodal, že z jeho pohľadu je potrebné, aby došlo k zásadnej zmene fungovania európskych inštitúcií — teda aby Európska rada uplatňovala oveľa väčší vplyv na EK ako doposiaľ.

V utorok český denník Hospodářské noviny informoval, že Maroš Šefčovič je údajne spoločným kandidátom krajín V4 na post predsedu EK. Odvolával sa pritom na zdroje z okolia českého premiéra Andreja Babiša a EK.

Poprední predstavitelia EÚ sa stretnú v utorok na mimoriadnom summite, kde budú diskutovať o výsledkoch volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa konali v dňoch 23. až 26. mája. Mali by však hovoriť aj o najvhodnejších kandidátoch na post predsedu EK.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.