Turecká polícia dnes oznámila, že zadržala vedenie gangu pašerákov ľudí, podľa nej najväčšieho v Európe, ktorý pomohol prekročiť nelegálne európske hranice tisícom ľudí z Blízkeho východu.
Zarábali dva milióny eur ročne
Počas operácie v štyroch tureckých provinciách bolo zadržaných 20 členov organizácie, vrátane jej šéfa Akbara Umara Taufika.
Informovala o tom agentúra Reuters. Sieť pašerákov ľudí pomáhala Afgancom, Iračanom a Sýrčanom dostať sa do európskych krajín z Turecka po mori aj po súši, informovala polícia. Gang spolupracoval s ďalšími pašerákmi ľudí z Ukrajiny, Talianska a Grécka.
Členovia organizácie sa pohybovali aj v Británii. Pri záťahu polícia zadržala 569 migrantov a ďalej zabavila šesť vozidiel, šesť lodí a veľké množstvo záchranných viest. Pašerácky gang, ktorého vedenie pochádza prevažne zo severného Iraku, ročne zarobil v priemere dva milióny eur.
Od migrantov v priemere vyberal 3-tisíc až 5-tisíc eur za osobu. Turecká polícia a tajné služby operáciu podnikli 25. mája, uviedol portál televízie Al-Džazíra.
Predchádzalo mu ročné vyšetrovanie vedené istanbulskou prokuratúrou, podľa ktorej skupina pašovala ľudí z Afganistanu a severného Iraku do Grécka, Talianska a iných európskych krajín. Gang tiež paralelne dostával migrantov uviaznutých v Grécku do ďalších európskych štátov.
Finančná pomoc tri miliardy
Akbar Umar Taufik si nedávno zariadil pas Dominikánskej republiky, čo podľa polície svedčí o tom, že skupina chcela svoju činnosť rozšíriť aj do Severnej a Južnej Ameriky.
Taufik a jeho organizácia si podľa tureckých úradov kontakty v európskych krajinách, napríklad v Taliansku a Grécku, vybudovali v súčinnosti so Stranou kurdských pracujúcich, ktorú Ankara označuje za teroristickú, a s kurdskými milíciami YPG, ktoré turecká vláda považuje za sýrsku odnož PKK.
V roku 2015 do Európy prišlo viac než milión migrantov a utečencov, ktorí mnohokrát utekali kvôli konfliktom a chudobe na Blízkom východe a Afrike. Západné pobrežie Turecka bolo jedným z hlavných miest, odkiaľ sa títo ľudia pokúšali dostať cez more do Európy.
Tisíce z nich pritom zomreli. Počet ľudí, ktorí nelegálne prekonali únijné hranice, markantne poklesol nasledujúci rok, kedy Ankara uzavrela dohodu s Bruselom.
Európska únia sa s Tureckom dohodla, že Ankara bude svoju hranicu pozorne strážiť výmenou za finančnú pomoc tri miliardy eur.