Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2019, 11:03

Čína sprísnila bezpečnosť na výročie masakry na Tchien-an-men, zadržala viacero aktivistov

Zahraničných novinárov policajti na námestie buď vôbec nevpustili, alebo im zakázali fotografovať.

Čína sprísnila bezpečnosť na výročie masakry na Tchien-an-men, zadržala viacero aktivistov
Zdroj: Reuters

Čínske úrady sprísnili v utorok bezpečnostné opatrenia v centre Pekingu v súvislosti s 30. výročím potlačenia prodemokratických protestov na tamojšom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men). Informovala o tom agentúra AP.

V okolí námestia bolo v utorok od rána uzavretých viacero ulíc a zvýšený počet kontrolných stanovíšť. Uniformovaní policajti preverovali totožnosť všetkých turistov aj miestnych obyvateľov, ktorí vychádzali zo stanice metra v blízkosti Tchien-an-men.

Zahraničných novinárov na námestie buď vôbec nevpustili, alebo im zakázali fotografovať. Úrady ich podľa agentúry AFP varovali, že v prípade vykonávania "nezákonných" aktivít im nemusia predĺžiť víza.

Na námestí ráno bez mimoriadnych udalostí prebehlo zvyčajné vztyčovanie čínskej vlajky. Policajti dohliadali na to, aby sa v jeho okolí na dlhšie nezastavovali nijaké autá ani autobusy.

Čínske úrady už pred blížiacim sa výročím zadržali viacero aktivistov a disidentov, zatiaľ čo populárne internetové stránky, umožňujúce vysielanie videozáberov v priamom prenose, vypli z dôvodu údajnej technickej údržby.

Po zadaní názvu Tchien-an-men na čínskej mikroblogovacej sieti Weibo sa zobrazovalo logo osláv 70. výročia založenia komunistickej strany Číny, píše AFP.

Demonštrácie za dodržiavanie základných ľudských práv sa konali na Tchien-an-men od 15. apríla do 4. júna 1989. Ich potlačenie armádou si podľa odhadov vyžiadalo 1000 - 10.000 obetí na životoch. Čína oficiálne priznáva len zhruba tri stovky obetí.

Vládnuca čínska komunistická strana podľa AFP potláča akúkoľvek diskusiu o udalostiach z roku 1989. Spomienkové podujatia sa v utorok v rámci Číny konajú len v Hongkongu a Macau, ktoré si ako bývalé európske kolónie stále udržiavajú určitú mieru autonómie. Zhromaždenia na pamiatku obetí z Tchien-an-men sa majú konať aj na Taiwane, vo Washingtone či Paríži.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.