Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2019, 07:38

Ďalší odklad brexitu? Krajiny EÚ majú podporiť posunutie termínu

Väčšina vlád členských štátov sa domnieva, že budúci líder britských konzervatívcov bude nútený vyhlásiť druhé referendum.

Ďalší odklad brexitu? Krajiny EÚ majú podporiť posunutie termínu
Zdroj: Reuters

Nemecko a ďalšie členské štáty EÚ podporia odloženie brexitu, bez ohľadu na to, kto v premiérskom kresle vystrieda Theresu Mayovú. S odvolaním sa na nemenovaný vysoko postavený európsky zdroj to dnes napísal britský denník The Times.

Väčšina vlád členských štátov sa podľa zdroja domnieva, že budúci líder britských konzervatívcov bude nútený do konca októbra, kedy vyprší súčasná lehota na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ, vyhlásiť druhé referendum, ktoré by dolnú komoru britského parlamentu dostalo z patovej situácie.

Podľa zdroja sa preto počíta aj s možnosťou ďalšieho odkladu do jari.

"Nenávidíme to ... ale dáme im ďalší odklad. Nikto nakoniec nechce byť ten, kto to ukončí," uviedol zdroj.

Hoci Boris Johnson a väčšina ostatných kandidátov na budúceho šéfa konzervatívcov trvajú na tom, že Británia EÚ opustí 31. októbra, ak treba aj bez dohody, najmenej 25 vlád ďalších členských krajín EÚ je pripravených súhlasiť s ďalším odkladom, uviedol zdroj.

Väčšina členských štátov Únie sa podľa zdroja po komunikácii s britskými diplomatmi domnieva, že sa do konca októbra Británii nepodarí odísť s dohodou a že snaha presadiť odchod bez dohody by pre nového premiéra bola politickou samovraždou.

Zároveň sa však väčšina európskych vlád podľa zdroja zhoduje, že nový dátum brexitu nesmie byť neskôr ako v júni budúceho roka, pretože sa členské štáty budú musieť dohodnúť na budúcom viacročnom finančnom rámci Únie, teda dlhodobom rozpočte pre roky 2021 až 2027.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.