Propekinská šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová odmietla v pondelok stiahnutie kontroverznej legislatívnej zmeny, ktorá má umožniť vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do Číny.
Neustúpila tak tlaku protestov, na ktorých sa v nedeľu zúčastnili obrovské davy ľudí, píše agentúra AFP.
Lamová uviedla, že legislatívna rada prediskutuje návrh podľa plánu v stredu, aj keď oponenti vyhlásili, že ak nebudú ich požiadavky splnené, protesty zintenzívnia.
V nedeľu pochodovalo hongkonskými ulicami podľa organizátorov protestnej demonštrácie viac než milión ľudí. Išlo by tým o najväčšiu demonštráciu od odovzdania Hongkongu Číne - polícia však hovorí o výrazne nižšom počte účastníkov.
Lamovej vláda navrhuje legislatívnu úpravu, ktorá by umožnila vydávanie podozrivých do všetkých jurisdikcií, s ktorými Hongkong dosiaľ nemá príslušnú zmluvu - vrátane pevninskej Číny. Podľa vládnych predstaviteľov je to potrebné, aby sa uzavreli právne medzery a mesto prestalo byť útočiskom utečencov pred zákonom.
Návrhy však vyvolali odpor širokého spektra skupín v Hongkongu. Podľa kritikov nie je justičný systém v Číne nezávislý a nezodpovedá medzinárodným štandardom.
Znepokojenie vyjadrili aj obchodné, právne, ľudskoprávne a novinárske organizácie s tým, že navrhované zmeny poškodia povesť Hongkongu v oblasti právnej nezávislosti.
Carrie Lamová (Lin Čeng Jüe-e) poprela, že by ignorovala názory verejnosti, a zdôraznila, že jej vláda počúva kritikov a už urobila ústupky, aby zachovala ochranu slobôd v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny a dodržiavanie ľudských práv v súlade s medzinárodnými normami.
"Nedostala som nijaké pokyny ani mandát od Pekingu na tento návrh zákona," dodala.
Vysokopostavení čínski stranícki lídri návrh podporili, aj keď Peking sa zatiaľ k nedeľňajšej demonštrácii nevyjadril. Čínsky štátny denník China Daily, vychádzajúci v angličtine, však napísal, že protesty v Hongkongu sú dielom "zahraničných síl" a ich účastníkov "obalamutil opozičný tábor a jeho zahraniční spojenci.