Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 11:41

Nič neukážem, mával Trump s mexickou dohodou pred novinármi. Tí ju prečítali

Z fotografií dokumentu osvetleného slnečnými lúčmi sa médiám podarilo vyčítať niektoré konkrétne údaje.

Nič neukážem, mával Trump s mexickou dohodou pred novinármi. Tí ju prečítali
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump nechtiac odhalil niektoré detaily migračnej dohody s Mexikom, ktorá odvrátila uvalenie ciel na mexický dovoz do Spojených štátov. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Americkým novinárom sa totiž podarilo prečítať niektoré časti z dokumentu, ktorým pred nimi šéf Bieleho domu mával.

Prezident Trump odmietol médiám vysvetliť podrobnosti k migračnej dohode s tým, že Mexiko samo v "pravý okamih" odhalí, k čomu sa zaviazalo. Detaily zmluvy však boli na liste papiera, ktorým šéf Bieleho domu pred novinármi mával.

"Tu je tá dohoda," povedal Trump. Z fotografií dokumentu osvetleného slnečnými lúčmi sa následne médiám podarilo vyčítať niektoré konkrétne údaje.

Dokument obsahoval okrem iného zmienku o "45 kalendárnych dňoch", po ktorých Spojené štáty zhodnotia vývoj situácie v oblasti migrácie po podpísaní dohody.

Mexický minister zahraničia Marcelo Ebrard však už skôr povedal, že zmluva jeho krajine dáva 45 dní na zníženie počtu migrantov mieriacich cez mexickú hranicu do USA.

V stredu šéf mexickej diplomacie dodal, že jeho krajina bude uvažovať o tom, že vyhovie žiadosti Washingtonu, aby Mexiko dostalo štatút bezpečnej tretej krajiny, ak sa mu do 45 dní nepodarí zastaviť migráciu do USA.

Do Mexika ako bezpečnej tretej krajiny by bolo možné migrantov zo Spojených štátov bez problémov vracať, pretože by žiadatelia o azyl museli na ceste zo Strednej Ameriky najprv požiadať o azyl práve v Mexiku.

"Status bezpečnej tretej krajiny by pripadal do úvahy, ak by sme neuspeli," povedal Ebrard. Zároveň zdôraznil, že je presvedčený, že Mexiko v snahe znížiť počet migrantov prúdiacich zo Strednej Ameriky do USA uspeje. V reakcii na uzavretie zmluvy začalo už Mexiko na hranici s Guatemalou presúvať šesť tisíc členov Národnej gardy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.