Presne dva mesiace po ničivom požiari sa v sobotu večer v parížskej katedrále Notre-Dame uskutočnila prvá omša. Jej dejiskom bola Kaplnka Panny Márie na východnej strane katedrály, ktorú požiar ušetril a bola označená za bezpečnú, uviedli agentúry AFP a DPA.
"Plamene, ktoré budovu 15. apríla spustošili, vyvolali vlnu emócií nielen medzi veriacimi," povedal Aupetit vo svojej kázni, vysielanej v priamom prenose. "Táto katedrála je miestom uctievania, to je jej skutočný a jedinečný účel," dodal.
Na ochranu pred prípadnými padajúcimi úlomkami museli mať všetci účastníci obradu na hlavách prilby, aj keď podľa zvyklostí muži v chráme prikrývku hlavy snímajú na znak úcty k Bohu. Nad loďou a chórom katedrály boli natiahnuté ochranné siete.
Požiar katedrály Notre-Dame vypukol v priestoroch strechy 15. apríla. Na jeho hasení a záchrane katedrály pracovalo približne 400 hasičov. Požiar sa podarilo uhasiť nadránom nasledujúceho dňa.
Počas požiaru bola zničená strecha celej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže. Poškodené sú aj vnútorné časti kostola, najmä po tom, ako sa zrútila veža sanktusník, ktorá prerazila celé jedno pole krížovej klenby a časť klenieb v zadnej časti chrámu.
Väčšina vzácnych artefaktov však bola ušetrená - časť preto, že boli kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii katedrály uskladnené na inom mieste, a zvyšok sa podarilo dostať do bezpečia po vypuknutí požiaru.
Presná príčina požiaru zatiaľ nebola zistená, ale je pravdepodobné, že ho mohol pôsobiť skrat v elektrickom vedení.
Deň po požiari bola vo Francúzsku vyhlásená celoštátna zbierka na rekonštrukciu katedrály. Peniaze sa zbierajú aj v mnohých iných krajinách.
Biskup Chauvet oznámil, že hneď, ako to bude možné, postavia na nádvorí Notre-Dame malú mariánsku svätyňu. Vo svätyni bude kópia sochy madony s dieťaťom, známej ako Notre-Dame de Paris, a veriaci a pútnici sa v nej budú môcť modliť či rozjímať.