Rozhodnutie Spojených štátov posilniť armádne jednotky na Blízkom východe je vojenská provokácia. Ruským novinárom to dnes povedal námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov. Moskvu podľa neho znepokojuje rozhodnutie Iránu prekročiť limit obohateného uránu, aj keď tento krok chápe.
Ohlásené zvýšenie počtu amerických vojsk na Blízkom východe o tisíc mužov je vojenská provokácia, od ktorej by mal Washington upustiť, povedal ruský diplomat.
"Vychádzame z toho, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo, objavujú sa len úniky (informácií) a verejné signály. Je však zrejmé, že vec speje k posilneniu síl a prostriedkov USA v regióne. To nás veľmi znepokojuje," vyhlásil Rjabkov.
Pokiaľ ide o rozhodnutie Teheránu prekročiť limit obohateného uránu, ktorý stanovuje medzinárodná dohoda o jadrovom programe z roku 2015, Moskva podľa Rjabkova jeho motívy chápe, aj keď ju tento krok znepokojuje.
Vyhliadky na zachovanie jadrovej zmluvy sú "stále vzdialenejšie" a mnohé bude závisieť na tom, akú politiku budú presadzovať "naši európski kolegovia".
Moskva je s európskymi partnermi v trvalom kontakte a v najbližších dňoch v tomto smere prejaví ďalšie "primerané úsilie", povedal diplomat.
Zámer Washingtonu vyslať na Blízky východ ďalších tisíc vojakov, o ktorom v pondelok hovoril úradujúci minister obrany USA Patrick Shanahan, dnes kritizoval aj kremeľský hovorca Dmitrij Peskov.
"Rusko je proti krokom, ktoré môžu zvýšiť napätie na Blízkom východe," povedal. "Stále vychádzame z toho, že Irán neprekročí rámec jadrovej dohody a zachová vernosť svojim záväzkom," konštatoval takisto Peskov.