Reuters
StoryEditor

Iránsky prezident očakáva, že USA budú čeliť dôsledkom narušenia vzdušného priestoru

23.06.2019, 22:08
Autor:
TASRTASR
Iránske sily zostrelili americký prieskumný dron po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Washingtonom a Teheránom a sérii útokov na ropné tankery v Perzskom zálive.

Iránsky prezident Hasan Rúhání požaduje od medzinárodného spoločenstva, aby podniklo kroky proti Spojeným štátom v súvislosti s incidentom zo štvrtka, keď americké bezposádkové lietadlo podľa Teheránu narušilo iránsky vzdušný priestor.

Tlačová agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na vyhlásenie Rúháního kancelárie.

"Tento najnovší incident bolo opätovným porušením medzinárodných noriem," vyhlásil prezident v nedeľu, keď sa v Teheráne stretol s predsedníčkou Medziparlamentnej únie Gabrielou Cuevasovou-Barronovou.

"Keďže ignorovali naše varovania, museli sme ten dron zostreliť," vysvetlil Rúhání a pripomenul, že štvrtková udalosť vyvolala ďalšie napätie v regióne Perzského zálivu.

"Z tohto dôvodu očakávame primeranú odozvu zo strany medzinárodného spoločenstva a jasné kroky proti tomuto druhu priestupkov," vyjadril sa iránsky prezident.

Iránske sily zostrelili americký prieskumný dron po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Washingtonom a Teheránom a sérii útokov na ropné tankery v Perzskom zálive. Incident vyvolal obavy z otvorenej vojenskej konfrontácie. Kým Washington trvá na tom, že k zostreleniu došlo nad medzinárodnými vodami, Irán tvrdí, že dron sa pohyboval v jeho vzdušnom priestore.

Americký osobitný splnomocnenec pre Irán v nedeľu vyzval "všetky národy, aby využili diplomatické úsilie a naliehali na Irán, aby deeskaloval situáciu a odpovedal na diplomaciu diplomaciou".

"Nemáme záujem o... vojenský konflikt s Iránom. Postavenie našich síl v danom regióne sme vylepšili pre čisto obranné účely," citovala agentúra AFP vyjadrenie Briana Hooka pred novinármi v Kuvajte.

01 - Modified: 2023-01-01 11:03:32 - Feat.: - Title: Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila v noci 45 dronov 02 - Modified: 2022-12-23 09:46:50 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony radia Rusom, ako sa vzdať. Zložiť zbrane chcú aj ruskí dôstojníci 03 - Modified: 2022-12-20 15:58:24 - Feat.: - Title: Šéf únijnej diplomacie Borrell vyzval Irán, aby okamžite ukončil podporu Ruska 04 - Modified: 2022-12-16 15:44:22 - Feat.: - Title: Ruský dron je postrachom Ukrajincov. Kľúčové súčiastky sú z Floridy, napriek zákazu putujú okolo sveta 05 - Modified: 2022-12-16 14:21:36 - Feat.: - Title: Rusko prebúdza spiacich špiónov, obávajú sa Nóri. Počet incidentov stúpa
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. január 2023 03:41