TASR/AP
StoryEditor

Timmermans by bol katastrofa, Šefčovič dobrý šéf diplomacie Únie, tvrdí Babiš

02.07.2019, 12:05
Autor:
TASRTASR
V4 samotná nemá podľa českého premiéra Andreja Babiša kandidáta na post predsedu Európskej komisie.

Vyšehradská štvorka spolu s Talianskom viac-menej vyhrala prvé kolo rozhovorov na mimoriadnom summite Európskej únie v nedeľu a pondelok, keď sa jej podarilo zablokovať nomináciu socialistu Fransa Timmermansa na post predsedu Európskej komisie.

​Pred ďalším kolom rokovaní v utorok to povedal novinárom český premiér Andrej Babiš, ktorý zároveň označil slovenského komisára Maroša Šefčovica za dobrého kandidáta na šéfa európskej diplomacie.

Nové kolo rokovaní sa malo začať v Bruseli v utorok o 11. hodine, napokon ich začiatok o polhodinu odložili.

V4 samotná nemá podľa Babiša kandidáta na post predsedu Európskej komisie. "Maroš Sefčovič by bol skvelý vysoký predstaviteľ pre zahraničnú politiku. Je to socialista..., a bol by to určite dobrý kandidát," povedal Babiš, ktorého strana ANO je členom Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Dodal však, že jemu nejde o frakcie, ale o záujmy jeho krajiny a strednej Európy.

"Nemá rád náš región"

Ako zdôraznil český premiér, Vyšehradská štvorka v otázke nominácie Timmermansa na funkciu predsedu eurokomisie vystupovala jednotne, aj keď každý z premiérov tohto zoskupenia pochádza z inej politickej frakcie. Timmermansovi predovšetkým vyčítal jeho silne pozitívne postoje k nelegálnej imigrácii a napäté vzťahy so strednou Európou.

"Tento človek skrátka nemá rád náš región... Je neprijateľný, bola by to katastrofa," zdôraznil Babiš.

Podľa vlastných slov nerozumie, prečo počas 21-hodinových rokovaní v nedeľu a pondelok neboli najvyšší predstavitelia Francúzska, Nemecka, Španielska a Holandska schopní pochopiť, že V4 ide iba o to, aby sa Timmermans nestal šéfom eurokomisie.

"Tento človek nemôže byť predsedom EK, lebo dôjde ešte k väčšiemu názorovému rozdeleniu" medzi V4 a zvyškom EÚ, pokračoval Babiš.

Viacero alternatív

Poukázal, že V4 má spolu 65 miliónov obyvateľov a dôležité bolo, že "Taliansko s nami držalo basu až do konca".

"Ak by to bola znovu len V4, všetci by hovorili, že V4 má zase nejaký problém," uviedol Babiš a pokračoval, že "V4 nemá problém, naopak, má skvelé výsledky a skvelú budúcnosť".

"Ak nám Timmermans vyčíta, že nemáme skúsenosti s multi-kulti, tak naozaj nemáme. My za to nemôžeme, že sme žili v nejakom režime, teraz máme 30 rokov slobodu a demokraciu a my sa budeme rozhodovať, kto u nás bude žiť," dodal Babiš.

Sám vraj európskym lídrom predstavil viacero alternatív na post predsedu Komisie. Napríklad dánska liberálka Margrethe Vestagerová z jeho frakcie ALDE je podľa neho "veľmi kvalitná dáma".

Paradoxne ju však kolegovia z ALDE vôbec nepresadzovali, tvrdil Babiš. Nechápe vraj, prečo európski ľudovci (EPP), ktorí vyhrali májové eurovoľby, netrvajú dostatočne na poste predsedu Komisie.

01 - Modified: 2022-08-15 09:39:00 - Feat.: - Title: Naši europoslanci pomohli zvýšiť platy bruselských úradníkov. Dnes na ne však už nemajú dosah 02 - Modified: 2022-08-12 09:37:40 - Feat.: - Title: Le Monde: Súd vo Francúzsku vyšetruje daňové úniky pri nákupe nehnuteľností Andrejom Babišom 03 - Modified: 2022-06-27 11:58:47 - Feat.: - Title: Šefčovič: Milióny pre Slovensko cez plán obnovy sú výborná správa 04 - Modified: 2022-06-14 09:25:56 - Feat.: - Title: Kauza evidencie v ŠtB: Súd zamietol Babišovu žalobu voči Ústavu pamäti národa 05 - Modified: 2022-05-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Šefčovič odráža názory bruselských elít. A tak to má byť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. august 2022 19:59