Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2019, 18:41

Putin zavítal na bleskovú návštevu Talianska, na stretnutie s pápežom meškal hodinu

Vladimir Putin sa oneskoril aj pri predchádzajúcich dvoch stretnutiach s pápežom Františkom.

Putin zavítal na bleskovú návštevu Talianska, na stretnutie s pápežom meškal hodinu
Zdroj: Reuters

Pápež František dnes prijal ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý uprostred krízy vzťahov Ruska so Západom zavítal na bleskovú návštevu Ríma a Vatikánu.

Ruský prezident, preslávený svojou nedochvíľnosťou, dorazil na svoju tretiu schôdzku s Františkom s približne hodinovým oneskorením, poznamenala agentúra AFP.

Pokiaľ ide o prípadnú Františkovu cestu na Východ, podľa Putinovho poradcu Jurija Ušakova prípadné pozvanie pápeža do Ruska stále nie je na programe dňa. Proti pápežovej ceste sa stavia ruská pravoslávna cirkev.

"Ďakujem vám za čas, ktorý ste mi venovali," povedal Putin na konci stretnutia v pápežskej knižnici trvajúcom 55 minút. "Bola to veľmi vecná, zaujímavá diskusia," dodal.

Podrobnosti o rokovaní nie sú zatiaľ známe. Pápež daroval Putinovi rytinu zobrazujúci Svätopeterské námestie, na oplátku dostal ikony s apoštolmi Petrom a Pavlom.

Putin dorazil s asi 50-minútovým oneskorením na prvú schôdzku s Františkom v roku 2013 a na druhej schôdzke v roku 2015 mal viac ako hodinové meškanie, podotkla agentúra Reuters.

Za svoju doterajšiu politickú dráhu sa Putin stretol šesťkrát s tromi pápežmi. Jeho terajšia návšteva predznamenáva piatkovú audiencii zástupcov ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi vo Vatikáne.

Ruský prezident má v Ríme na programe aj stretnutie so svojím talianskym náprotivkom Sergiom Mattarellom a rokovania s premiérom Giuseppem Contem, po ktorom obaja štátnici ohlásili tlačovú konferenciu.

Večerať má hlava ruského štátu s Contem a oboma vicepremiérmi, Luigim di Maiom a Matteom Salvinim. Podľa denníka La Repubblica si Putin nájde čas aj na starého priateľa Silvia Berlusconiho.

Putinovu desaťhodinovú návštevu sprevádzajú silná bezpečnostné opatrenia. Zo zóny zahŕňajúcej 50 ulíc bola vylúčená doprava. Sú zakázané demonštrácie, je kontrolovaný vzdušný priestor a obmedzený telefónny signál.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.