Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2019, 14:31 Aktualizované dňa 07.07.2019 o 16:21

Únia reaguje na porušenie jadrovej dohody. Vyzvala Irán, aby už neprijal ďalšie opatrenia

  • Irán vyhlásil, že poruší podmienky jadrovej dohody z roku 2015 a začne s obohacovaním uránu nad rámec limitu stanoveného v danom dokumente.
  • Rozhodnutie Teheránu odsúdil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Únia reaguje na porušenie jadrovej dohody. Vyzvala Irán, aby už neprijal ďalšie opatrenia
Zdroj: Reuters

Európska únia vyjadrila "mimoriadne znepokojenie" nad rozhodnutím Iránu začať obohacovať urán na vyššiu úroveň, než aká je stanovená v medzinárodnej jadrovej dohode so svetovými mocnosťami z roku 2015.

Výzva pre Irán

Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na Maju Kocijančičovú, hovorkyňu šéfky zahraničnej politiky EÚ Federicy Mogheriniovej. "Vyzvali sme Irán, aby neprijal ďalšie opatrenia, ktoré porušujú jadrovú dohodu," uviedla Kocijančičová.

Irán v nedeľu vyhlásil, že poruší podmienky jadrovej dohody z roku 2015 a začne s obohacovaním uránu nad rámec limitu stanoveného v danom dokumente.

Medzinárodná dohoda, oficiálne označovaná ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Irán dohodu uzavrel so Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou, Nemeckom a EÚ.

"Sme v kontakte s ďalšími zúčastnenými stranami JCPOA, čo sa týka ďalších krokov v súlade s podmienkami JCPOA vrátane stretnutia spoločnej komisie," dodala v tejto súvislosti Kocijančičová.

Rozhodnutie Teheránu odsúdil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Tento krok podľa neho znamená porušenie dohody, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného činiteľa z Macronova okolia.

Šéf Elyzejského paláca trvá na tom, že do 15. júla bude s iránskymi predstaviteľmi hľadať podmienky, za akých by rokovania o iránskom jadrovom programe mohla byť obnovená.

"Zatiaľ čo Spojené kráľovstvo ostáva dohode plne zaviazané, Irán musí okamžite zastaviť a zvrátiť všetky činnosti, ktoré nie sú v súlade s jeho záväzkami," píše sa v reakcii britského ministerstva zahraničných vecí. Londýn dodal, že ďalšie kroky v rámci podmienok dohody koordinuje s ostatnými účastníkmi JCPOA.

Berlín reaguje

Berlín rovnako v nedeľu apeloval na Teherán, aby prestal podnikať opatrenia, ktoré by podkopávali dohodu o nešírení jadrových zbraní.

"Oznámenie Iránu, že začal obohacovať urán za hranicu 3,67 percenta, nás mimoriadne znepokojilo," uviedol hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí. "Dôrazne naliehame na Irán, aby zastavil a zvrátil všetky činnosti, ktoré nie sú v súlade s jeho záväzkami."

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že zmienené oznámenie Iránu považuje za "veľmi nebezpečný krok". Zároveň vyzval "svojich priateľov", lídrov Francúzska, Británie a Nemecka, aby vzhľadom na prijatie tohto opatrenia uvalili na Teherán tvrdé sankcie.

Krok Teheránu zahŕňajúci rafinovanie uránu za hodnotu 3,67 percenta, ktorú stanovila jadrová dohoda, prichádza napriek odporu zo strany Európskej únie a Spojených štátov, ktoré od dohody vlani odstúpili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.