Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2019, 14:51

Taliban útočil na areál tajnej služby, o život prišlo najmenej 14 ľudí, ďalších takmer dvesto je zranených

  • Útok sa stal v čase rokovania znepriatelených afganských skupín v Katare, ktorých cieľom je dosiahnutie mieru v Afganistane.
  • Šéf zdravotníkov v provincii Ghazní upozornil, že počet obetí sa môže zvýšiť.
Taliban
Zdroj: TASR/AP

Afganské fundamentalistické hnutie Taliban podniklo v nedeľu útok na areál vládnych tajných bezpečnostných zložiek, pri ktorom prišlo o život minimálne 14 ľudí a viac než 180 ďalších sa zranilo. S odvolaním sa na oficiálne miesta o tom informovala agentúra Reuters.

K útoku sa prihlásil Taliban

Útok sa stal v čase rokovania znepriatelených afganských skupín v Katare, ktorých cieľom je dosiahnutie mieru v Afganistane.

Islamisti z Talibanu odpálili auto naložené výbušninami v meste Ghazní, ktoré je hlavným mestom rovnomennej provincie vo východnej časti krajiny. Auto explodovalo v nedeľu počas rannej špičky neďaleko kancelárií afganskej hlavnej tajnej služby - Národného riaditeľstva pre bezpečnosť (NDS).

Medzi obeťami je podľa prvých správ najmenej šesť vojakov a šesť civilistov.

K zodpovednosti za tento čin sa následne prihlásilo hnutie Taliban. "Desiatky príslušníkov NDS prišli o život alebo utrpeli zranenia," uviedol vo svojom vyhlásení hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.

Počet obetí sa môže zvýšiť

Podľa miestnych úradov je medzi zranenými aj najmenej 60 študentov zo súkromnej strednej školy, ktorá sa nachádza neďaleko miesta výbuchu. Mohutná explózia povyrážala okná na škole. Žiaci utrpeli mnohonásobné poranenia z letiacich črepín a iných úlomkov.

Šéf zdravotníkov v provincii Ghazní upozornil, že počet obetí sa môže zvýšiť.

Agentúra Reuters pripomenula, že výbuch sa stal iba niekoľko hodín pred summitom súperiacich afganských strán, ktorý sa koná v nedeľu a v pondelok v Katare. Cieľom je obnoviť vnútroafganský dialóg a nastoliť poriadok v krajine. Summit sa uskutoční za podmienok hnutia Taliban, keďže tam nebude oficiálna vládna delegácia.

V sobotu sa navyše v Katare uskutočnilo aj siedme kolo mierových rozhovorov medzi Spojenými štátmi a afganským militantným hnutím Taliban.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.