Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2019, 07:46

Počas krízy boli treťou najsilnejšou stranou. Grécki neonacisti sa nedostali do parlamentu

Oslabovanie Zlatého úsvitu sa ukázalo už v májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Počas krízy boli treťou najsilnejšou stranou. Grécki neonacisti sa nedostali do parlamentu
Zdroj: Reuters

Grécki neonacisti z hnutia Zlatý úsvit, ktorí sa stali počas ekonomickej krízy v krajine v minulých rokoch treťou najúspešnejšou stranou, sa v nedeľných parlamentných voľbách do nového zákonodarného snemu nedostali.

Po sčítaní hlasov z takmer 95 percent okrskov získal Zlatý úsvit len ​​2,95 percenta hlasov, uviedla agentúra AP. Pre vstup do parlamentu sú potrebné tri percentá.

Prehru už pripustil aj vodca strany Nikos Michaloliakos. Vo svojom prejave však zdôraznil, že to neznamená koniec Zlatého úsvitu.

V končiacom 300-člennom parlamente mali neonacisti 18 poslancov. Vo voľbách v septembri 2015 totiž získali 6,99 percenta hlasov.

"Chceme odkázať našim nepriateľom a takzvaným priateľom: Zlatý úsvit nekončí, zmierte sa s tým. Boj za nacionalizmus pokračuje. Vraciame sa tam, kde sme boli silní: na ulice a námestia, v tvrdom boji proti boľševizmu a divokému kapitalizmu," povedal Michaloliakos svojim priaznivcom.

V prejave tiež zaútočil ako na odchádzajúceho premiéra Alexisa Tsiprasa, tak i na zrejme jeho nástupcu Kyriakosa Mitsotakisa. Jeho strana Nová demokracia predčasné parlamentné voľby podľa odhadov vyhrala.

Oslabovanie Zlatého úsvitu sa ukázalo už v májových voľbách do Európskeho parlamentu, kedy hnutie získalo 4,87 percenta hlasov a skončilo na piatom mieste medzi gréckymi stranami.

Podľa mnohých expertov však vplyv neonacistov úplne nezmizne. Ako sa ukázalo, napríklad počas eurovolieb za stranu hlasovalo 13 percent mladých vo veku medzi 17 a 24 rokmi.

Nedávne vyhlásenia prominentného člena strany Iliasa Kasidiarisa, ktorý bol v minulosti súdený napríklad kvôli napadnutiu dvoch političiek, naznačujú, že sa chce Zlatý úsvit začať profilovať ako menej extrémistická strana podobná európskym euroskeptickým či krajne pravicovým silám.

Ako uviedla agentúra AP, Kasidiaris nedávno napríklad vyjadril svoj obdiv k Matteovi Salvinimu, protiimigračne silne zameranému talianskemu ministrovi vnútra, a pochvalne hovoril aj o krajinách takzvanej višegrádskej štvorky (V4 - Česko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko), v ktorých zaznieva silná euroskeptická rétorika.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.