Americký prezident Donald Trump v pondelok telefonoval so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom, s ktorým diskutoval o iránskom jadrovom programe. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP.
Obaja lídri "diskutovali o pokračujúcom úsilí zabezpečiť, aby Irán nezískal jadrovú zbraň, a o snahe ukončiť destabilizačné správanie sa Iránu na Blízkom východe," uviedol vo vyhlásení Biely dom.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok potvrdila, "že Irán obohacuje urán nad 3,67 percenta", pokiaľ ide o podiel štiepneho izotopu - čo je horná hranica stanovená medzinárodnou jadrovou dohodou.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že o 60 dní krajina tretíkrát úmyselne poruší medzinárodnú jadrovú dohodu, ak zostávajúci signatári nenájdu spôsoby, ako čeliť protiiránskym sankciám zo strany Spojených štátov.
Teherán minulý týždeň uviedol, že prekročil 300-kilogramový limit pre zásoby nízkoobohateného uránu, stanovený medzinárodnou jadrovou dohodou z roku 2015. V nedeľu začal s obohacovaním uránu nad limitovanú úroveň 3,67 percenta, pokiaľ ide o podiel štiepneho izotopu.
Na výrobu atómovej bomby musí byť urán obohatený na 90 percent. Tretie porušenie dohody má zahŕňať rekonfigurovanie ťažkovodného reaktora, aby bol opäť schopný vyrábať plutónium.
Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu svojich jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom.
Vinu za súčasné napätie pripisuje Irán Spojeným štátom, ktoré pod vedením súčasného prezidenta Donalda Trumpa od dohody vlani odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií.