Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 07:39 Aktualizované dňa 16.07.2019 o 08:10

Varovanie pre Ankaru. Únia uvalila sankcie na Turecko za vrty pri pobreží Cypru

Dve turecké lode sprevádzané vojnovými plavidlami začali v júni robiť prieskumné vrty pri pobreží etnicky rozdeleného Cypru.

Varovanie pre Ankaru. Únia uvalila sankcie na Turecko za vrty pri pobreží Cypru
Zdroj: Reuters

Rozhodnutie Európskej únie (EÚ) obmedziť kontakty a financovanie Turecka za prieskumné vrty v ložiskách zemného plynu a ropy vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, neovplyvní jeho odhodlanie pokračovať v energetických aktivitách v regióne. Oznámilo to v utorok turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Ministerstvo uviedlo, že neschopnosť EÚ spomenúť tureckých Cyperčanov vo svojich rozhodnutiach prijatých v pondelok „ukázalo, aká zaujatá je Únia v otázke Cypru“.

EÚ pozastavila rokovania o komplexnej dohode o leteckej doprave s Tureckom aj asociačné rokovania a ďalšie stretnutia a dialógy na vysokej úrovni s predstaviteľmi Turecka.

Schválila tiež návrh na zníženie predvstupovej pomoci Turecku na rok 2020 a vyzvala Európsku investičnú banku, aby prehodnotila svoje úverové aktivity v krajine.

Rozhodnutia nebudú mať vplyv na odhodlanie našej krajiny pokračovať v aktivitách v oblasti uhľovodíkov vo východnom Stredozemí,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Ankara, ktorá podporuje odtrhnutú severnú časť rozdeleného ostrova, tvrdí, že niektoré morské zóny spadajú pod jurisdikciu Turecka alebo tureckých Cyperčanov. Cyprus bol rozdelený v roku 1974 po tureckej invázii.

Grécka časť etnicky rozdeleného Cypru sa stala členom EÚ v roku 2004 a Turecko začalo prístupové rokovania v roku 2005.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.