Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 16:50 Aktualizované dňa 19.07.2019 o 17:29

Kosovský premiér skončil. Dostal predvolanie do Haagu

Počas vojny v Kosove bol veliteľom armády.

Kosovský premiér skončil. Dostal predvolanie do Haagu
Zdroj: Reuters

Zo svojej funkcie v piatok odstúpil kosovský premiér Ramush Haradinaj. Informovala o tom agentúra AFP.

Haradinaj, ktorý bol počas vojny v Kosove veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), odstúpil po tom, čo dostal predvolanie Mechanizmu OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT) v Haagu, pred ktorý má predstúpiť ako podozrivý.

"Dostal som predvolanie mimoriadneho súdu ako podozrivý a ponúkli mi, že tam môžem ísť buď ako premiér, alebo radový občan. Ja som sa rozhodol pre tú druhú možnosť," povedal Haradinaj na tlačovej konferencii.

Počas vojny v Kosove v rokoch 1998-1999, ktorá skončila po tom, čo Severoatlantická aliancia (NATO) bez mandátu OSN náletmi zasiahla v prospech albánskej väčšiny, zahynulo približne 10-tisíc ľudí a ďalších 1700 ľudí bolo nezvestných. Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť, ktorú Srbsko dodnes neuznalo.

MICT je nástupníckou organizáciou Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ukončil svoju činnosť v decembri 2017.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.