Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2019, 12:16

Stážista NASA ich kúpil za 218 dolárov. Dnes sa nahrávky prvých krokov na Mesiaci predali za vyše milióna

Videonahrávky, ktorých nového majiteľa aukčná sieň nemenovala, majú spolu dve hodiny a 24 minút.

Stážista NASA ich kúpil za 218 dolárov. Dnes sa nahrávky prvých krokov na Mesiaci predali za vyše milióna
Zdroj: NASA

Za 1,82 milióna dolárov (1,65 milióna eur) sa vydražili tri originálne nahrávky zachytávajúce prvé kroky človeka na Mesiaci v roku 1969, oznámila to v sobotu aukčná sieň Sotheby's.

Nahrávky zhotovené americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) patrili doteraz vtedajšiemu stážistovi NASA, ktorý ich v 70. rokoch kúpil za 218 dolárov.

Informovala americká televízia CNN. V USA aj v iných krajinách sveta si v sobotu pripomenuli 50. výročie prvého pristátia na Mesiaci radom podujatí.

Videonahrávky, ktorých nového majiteľa aukčná sieň nemenovala, majú spolu dve hodiny a 24 minút.

Zachytávajú okrem iného prvé kroky astronauta Neila Armstronga na Mesiaci, vystupovanie jeho kolegu Buzza Aldrina po rebríku za ním, ich prechádzku po mesačnom povrchu aj zapichnutie vlajky USA na Mesiaci.

Cena, za akú sa nahrávky vydražili je viac než osemtisíckrát vyššia, než za akú ju v roku 1976 stážista Gary George v aukcii kúpil.

V sobotu vyvrcholili v USA oslavy 50. výročia pristátia prvého človeka na Mesiaci. V Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride, odkiaľ v roku 1969 misia Apollo 11 odštartovala, si v sobotu výročie pripomenul americký viceprezident Mike Pence.

"Apollo 11 je jedinou udalosťou 20. storočia, ktorá má šancu byť široko pripomínaná aj v storočí tridsiatom," povedal Pence po boku Aldrina.

Pence tiež pripomenul cieľ, ktorý stanovila súčasná americká vláda, a to že USA pošlú svojich astronautov znovu na Mesiac do roku 2024. Má sa tak stať v rámci programu Artemis loďou Orion, ktorá by mala prvý let k Mesiacu bez posádky absolvovať do dvoch rokov, uviedla v sobotu agentúra AP.

Naposledy človek chodil po Mesiaci koncom roka 1972 v rámci misie Apollo 17.

Aldrina a Michaela Collinsa, ktorí boli na palube legendárneho letu Apollo 11, v piatok prijal v Bielom dome prezident Donald Trump. Ich kolega Neil Armstrong zomrel v roku 2012.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.