Konzervatívna strana sa musí spoločne usilovať o brexit, ktorý je prospešný pre celú Britániu, a udržať labouristického lídra Jeremyho Corbyna mimo vládu. V reakcii na zvolenie Borisa Johnsona novým straníckym vodcom to na twitteri uviedla končiaca britská premiérka Theresa Mayová. Dodala, že ako radová poslankyňa bude svojho nástupcu plne podporovať.
Johnsonovi krátko po oznámení konzervatívcov gratulovali aj americký prezident Donald Trump alebo francúzsky prezident Emmanuel Macron. Budúca šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že dúfa v dobrý pracovný vzťah s novým britským premiérom.
Congratulations to Boris Johnson on becoming the new Prime Minister of the United Kingdom. He will be great!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 23. júla 2019
"Blahoželám Borisovi Johnsonovi k tomu, že sa stal novým premiérom Spojeného kráľovstva. Bude skvelý!" napísal Trump na twitteri. Johnson by mal prevziať funkciu predsedu vlády v stredu po audiencii u kráľovnej.
Corbyn Johnsona kritizuje
"Mnohokrát blahoželám Borisovi Johnsonovi k zvoleniu lídrom Konzervatívnej strany - musíme teraz pracovať spoločne, aby sme uskutočnili brexit, ktorý prospeje celému Spojenému kráľovstvu, a aby sme udržali Jeremyho Corbyna mimo vládu. Z poslaneckej lavice budete mať moju plnú podporu," odkázala svojmu nástupcovi Mayová.
Many congratulations to @BorisJohnson on being elected leader of @Conservatives - we now need to work together to deliver a Brexit that works for the whole UK and to keep Jeremy Corbyn out of government. You will have my full support from the back benches.
— Theresa May (@theresa_may) 23. júla 2019
Corbyn naopak v reakcii kritizoval nastupujúceho predsedu vlády za "sľubovanie daňových úľav pre najbohatších" a za "presadzovanie škodlivého brexitu bez dohody". Podľa opozičného vodcu nemá Johnson podporu Británie, lebo o jeho nástupe do premiérskej funkcie rozhodli iba členovia Konzervatívnej strany. "Ľudia v našej krajine by mali o tom, kto sa stane premiérom, rozhodnúť v parlamentných voľbách," dodal.
Pred brexitom bez dohody varoval tiež prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, podľa ktorého by tento scenár bol "tragédiou" pre Britániu i pre Európsku úniu. Zopakoval však, že Únia nemieni ustupovať od existujúcej brexitovej dohody. Tá trikrát neprešla dolnou komorou britského parlamentu, a Johnson ju preto chce zásadne zmeniť, čo však zvyšok EÚ odmieta.
Macron chce hovoriť o Iráne a brexite
Bruselskú pozíciu zhrnul hlavný brexitový vyjednávač EÚ Michel Barnier, keď na twitteri napísal o "ratifikácii dohody o vystúpení" a o možnosti rokovať o úprave politickej deklarácie týkajúcej sa budúceho partnerstva Británie s EÚ.
We look forward to working constructively w/ PM @BorisJohnson when he takes office, to facilitate the ratification of the Withdrawal Agreement and achieve an orderly #Brexit. We are ready also to rework the agreed Declaration on a new partnership in line with #EUCO guidelines.
— Michel Barnier (@MichelBarnier) 23. júla 2019
Budúca šéfka Európskej komisie von der Leyenová, ktorá sa funkcie ujme v novembri, podľa agentúry Reuters uviedla, že dúfa v dobrý pracovný vzťah s Johnsonom. Pripustila však, že pred nimi stoja výzvy.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa podľa vyhlásenia Elyzejského paláca teší na spoluprácu s Johnsonom a so 77. britským premiérom bude hovoriť v najbližších dňoch o takých otázkach ako je Irán alebo brexit.