Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2019, 13:38 Aktualizované dňa 25.07.2019 o 16:51

Ukrajina zadržala ruský ropný tanker. Následky nenechajú na seba dlho čakať, varuje Moskva

  • Tanker bol zadržaný v stredu v ukrajinskom prístave Izmajil v delte Dunaja.
  • Ukrajinská tajná služba čaká na povolenie súdu, aby schválil konfiškáciu.
  • Rusko čaká na viac informácií, aby na incident reagovalo.
Ukrajina zadržala ruský ropný tanker. Následky nenechajú na seba dlho čakať, varuje Moskva
Zdroj: Reuters

Ukrajina skonfiškovala v prístave Izmajil ruský tanker Nika Spirit, ktorý sa pod názvom Neyma podieľal na incidente v Kerčskom prielive, kde vlani v novembri Rusi ostreľovali a zajali tri ukrajinské lode i s ich posádkami. Moskva vzápätí pohrozila odvetou.

"Objasňujeme okolnosti, aby sme primerane zareagovali. Pokiaľ dôjde k zajatiu Rusov ako rukojemníkov, bude to považované za najhrubšie porušenie medzinárodného práva. Následky nenechajú na seba dlho čakať," varovalo ruské ministerstvo zahraničia podľa agentúry Interfax.

Zhabanie ruského tankera ohlásila ukrajinská tajná služba SBU. Do Izmajilu loď doplávala v stredu pod názvom Nika Spirit, ale pohraničníci na základe dostupných údajov v medzinárodných databázach zistili, že ide o "preslávený tanker Neyma, ktorý bol použitý pre zablokovanie Kerčského prielivu", citoval denník Ukrajinská pravda z komuniké SBU.

Korešpondentovi agentúry TASS povedal nemenovaný zástupca ruského veľvyslanectva v Kyjeve, že námorníci z tankera sa vracajú domov. Loď zostáva v prístave Izmajil. Na palube tankera bolo najmenej sedem ruských námorníkov. Vyplýva to z príspevku na facebookovej stránke Anatolija Matiosa, hlavného vojenského prokurátora Ukrajiny. Matios zverejnil fotografie siedmich ruských pasov zadržaných námorníkov.

Čakajú na rozhodnutie súdu

Tá tiež uviedla, že ukrajinský súd povolil vyšetrovateľom SBU, vojenským prokurátorom a pohraničníkom loď prehľadať, zabaviť dokumenty a záznamy rádiovej komunikácie, lodný denník a vypočuť členov posádky. SBU zabavila loď ako vecný dôkaz a chystá sa požiadať súd, aby povolil konfiškáciu.

Rusko sa chystá 24 ukrajinských námorníkov, zajatých vlani v prielive, postaviť pred súd za nezákonné prekročenie ruských hraníc, za čo im hrozí až šesť rokov väzenia. Kyjev naopak na incident hľadí ako na "akt ozbrojenej agresie" proti lodiam ukrajinského vojenského námorníctva.

V stredu ukrajinská ombudsmanka ohlásila dohodu o prepustení zajatých ukrajinských námorníkov z Ruska, ale ruská ombudsmanka tieto tvrdenia poprela.

Rusi trvajú na svojom

Medzinárodný súd pre námorné právo 25. mája nariadil Moskve, aby zajatých námorníkov bezodkladne oslobodila. Ale Rusko v danom prípade pôsobnosť tohto súdu neuznáva. Pred týždňom moskovský súd až do konca októbra predĺžil väzbu všetkým 24 ukrajinským námorníkom väzneným v Moskve od vlaňajšieho incidentu neďaleko Krymu.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už skôr zdôraznil, že splnenie príkazu tribunálu OSN o oslobodenie námorníkov by od Ruska predstavovalo "prvý signál ruského vedenia, že je skutočne pripravené ukončiť konflikt s Ukrajinou".

Jadrom problému je prieliv medzi Azovským a Čiernym morom, cez ktorý Rusi postavili most na polostrov Krym, anektovaný Moskvou v marci 2014. Anexiu Ukrajina a väčšina krajín sveta neuznáva. Ukrajina v prielive trvá na slobodnej plavbe, zatiaľ čo Rusko tvrdí, že ide o jeho teritoriálne vody, ktorými sa smie plávať len s ruským povolením.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.