Šéf amerických tajných služieb (DNI) Dan Coats sa v nadchádzajúcich dňoch chystá odstúpiť a prezident Donald Trump zvažuje, že ho nahradí kongresmanom Johnom Ratcliffeom.
S odvolaním sa na svoje zdroje to napísal denník The New York Times, ktorý Ratcliffeho označil za prezidentovho verného zástancu. Trump mal v minulosti s Coatsom niekoľko sporov, ktoré sa týkali ruského zasahovania do amerických volieb.
S Trumpom mal roztržky
Napríklad pred rokom Trump po summite s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Helsinkách vyhlásil, že Moskva k ovplyvňovaniu volieb nemala žiadny dôvod a že Putin všetky obvinenia poprel.
Takýto komentár sa americkým tajným službám nepáčil a Coats dokonca vydal vyhlásenie, že si stojí za záverom, že Rusko zasahovalo do prezidentských volieb v USA v roku 2016 a že sa Moskva snaží podkopať americkú demokraciu.
Trump následne na Twitteri napísal, že americkým tajným službám veľmi dôveruje. Roztržky medzi prezidentom a Coatsom sa týkali aj hodnotenia Severnej Kórey či teroristickej siete Islamský štát (IS).
Coats tento rok v januári na vypočutí v Kongrese vyhlásil, že je nepravdepodobné, že sa KĽDR vzdá všetkých svojich jadrových zbraní, a že IS má v Sýrii a Iraku stále tisíce bojovníkov.
Trump pritom tvrdil, že vo vzťahu k Pchjongjangu sa dosiahol veľký pokrok a že IS bol v Sýrii porazený. Na adresu tajných služieb prezident vtedy povedal, že by sa vzhľadom k mylnému hodnoteniu zahraničných služieb mali vrátiť do školy.
Ostré otázky na Muellera
Roztržku ale nakoniec Biely dom urovnal s tým, že chybu urobili novinári, ktorí dezinterpretovali Coatsove výroky v Kongrese.
Spomínaný ruský vplyv na voľby preveroval zvláštny vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý sa zameral aj na vtedajší Trumpov volebný štáb.
Mueller ale nenašiel žiadny dôkaz, že by Trump či niekto z jeho kampane s Moskvou spolupracovali. V stredu Mueller vypovedal o vyšetrovaní v Kongrese, kde čelil Ratcliffovým ostrým otázkam.
Funkcia šéfa amerických tajných služieb vznikla po teroristických útokoch na USA v septembri 2001 a Coats ju od marca 2017 zastáva ako piaty v poradí.
Riaditeľ spravodajských služieb je hlavným bezpečnostným poradcom amerického prezidenta a jeho úlohou je koordinácia civilného a vojenského špionážneho aparátu.