Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2019, 17:02

Trump sa chystá do Poľska. Pripomenie si tam začiatok vojny

Ceremónia sa tradične odohrá na Westerplatte pri Gdansku, kde padli prvé výstrely.

Trump sa chystá do Poľska. Pripomenie si tam začiatok vojny
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump na prelome augusta a septembra navštívi Poľsko. Zúčastní sa okrem iného ceremónie pri príležitosti 80. výročia začiatku druhej svetovej vojny. Informoval o tom dnes riaditeľ úradu poľského prezidenta Andrzeja Dudu, uviedla agentúra PAP.

Trump bude v Poľsku od 31. augusta do 2. septembra. Podrobnosti jeho programu podľa Krzysztofa Szczerského, šéfa úradu poľského prezidenta, oznámi čoskoro Biely dom.

Poľsko si v nedeľu 1. septembra pripomenie výročie vpádu nemeckých vojsk do krajiny v roku 1939. Ceremónia sa tradične odohrá na Westerplatte pri Gdansku, kde padli prvé výstrely. Akcie sa zúčastní množstvo čelných politikov.

Príde napríklad aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Ruský prezident Vladimir Putin pozvaný nebol. Szczerski už skôr povedal, že je to kvôli agresívnej politike Moskvy voči Ukrajine.

Trump navštívil Poľsko vo funkcii prezidenta prvýkrát predvlani 6. júla. Vo svojom prejave vtedy vyzval Rusko, aby prestalo podporovať nepriateľov Západu a zapojilo sa do obrany celej civilizácie. Zároveň potvrdil oddanosť USA plneniu záväzku kolektívnej obrany NATO, ktorý vyplýva z piateho článku aliančnej zmluvy.

Poľského prezident Andrzeja Dudu prijal americký prezident v Bielom dome naposledy tento rok v júni. Trump vtedy na spoločnej tlačovej konferencii oznámil, že bude v Poľsku vybudovaný armádny objekt pre tisícku amerických vojakov. Dodal, že náklady na stavbu objektu ponesie Poľsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.