Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 19:43

Rusko a Venezuela sa dohodli na vzájomnej návšteve vojnových lodí

Krok zrejme vyvolá kritiku zo strany USA, ktoré sú dlhodobo podráždené ruskou vojenskou prítomnosťou v regióne.

Rusko a Venezuela sa dohodli na vzájomnej návšteve vojnových lodí
Zdroj: Reuters

Ruský minister obrany Sergej Šojgu a jeho venezuelský náprotivok Vladimir Padrino dnes podpísali v Moskve dohodu o vzájomnej návšteve vojnových lodí v ruských a venezuelských prístavoch.

Rusko tiež zopakovalo svoju podporu vládnucemu režimu prezidenta Nicolasa Madura v jeho vzdore voči Spojeným štátom, informovala agentúra DPA.

Krok pravdepodobne vyvolá kritiku zo strany Washingtonu, ktorý je dlhodobo podráždený ruskou vojenskou prítomnosťou v regióne.

Keď Rusko v júni vyslalo vojenských expertov do juhoamerickej krajiny bohatej na ropu, reagovali USA silnou kritikou a vyzvali Moskvu, aby svojich vojakov ihneď stiahla.

V mesiace trvajúcom mocenskom zápase vo Venezuele podporuje Kremeľ režim prezidenta Madura, ktorý má na svojej strane venezuelskú armádu.

Washington sa spolu s asi 50 krajinami naopak stavia za vodcu opozície Juana Guaidóa, ktorý sa vyhlásil za dočasnú hlavu štátu.

Rusko dlhodobo trvá na tom, že armádna spolupráca s Venezuelou je transparentná a nikoho neohrozuje.

Venezuela podľa ruských diplomatov nakúpila v Rusku zložité zbrane, ktoré potrebujú pravidelnú údržbu. Úlohou ruských expertov je podľa nich aj výcvik venezuelských vojakov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.