Pred 80 rokmi (23. augusta 1939) sa Sovietsky zväz a nacistické Nemecko dohodli na rozdelení sfér vplyvu. O niekoľko dní neskôr potom Hitler napadol Poľsko a Stalin ho nasledoval o dva týždne neskôr.
Tajný dodatok paktu Ribbentrop-Molotov bol Moskvou do deväťdesiatych rokov popieraný a dnes je opäť predmetom politických záujmov. Obzvlášť v Rusku, kde posledný historický zborník podliehal dohľadu armády aj spolku vedenom šéfom rozviedky.
V auguste roku 1939 sa postupne schyľovalo k vojne na území Európy. Nacistické Nemecko sa netajilo svojím apetítom expandovať na východ a Stalinov Sovietsky zväz si bol toho vedomý. Napriek ponukám zo strany Francúzska a Veľkej Británie sa nakoniec rozhodol uzavrieť spojenectvo s nacistickým Nemeckom.
Zmluvu o neútočení vyjednali Hitlerov minister zahraničných vecí Joachim von Ribbentrop a ľudový komisár zahraničia v Sovietskom zväze Vjačeslav Molotov. Podľa nich dostala zmluva svoj názov - pakt Ribbentrop-Molotov.
Priateľská dohoda
Dohoda mala niekoľko rovín. Po prvé sa štáty dohodli na rozsiahlej ekonomickej spolupráci. Sovietsky zväz zásoboval nacistické Nemecko potravinami, palivom i napríklad ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.