Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2019, 00:00

Hrdosť prebíja fakty. Ako Rusi v zásadnej udalosti postupne ohýbajú dejiny

  • Tajný dodatok paktu Ribbentrop-Molotov bol Moskvou do deväťdesiatych rokov popieraný a dnes je opäť predmetom politických záujmov.
  • Na to, ako bude interpretovaný, dohliada v Rusku aj tajná služba. 
  • Jeho výklad sa čoraz viac vzďaľuje od reality a má pomôcť zvýšiť vlastenectvo. 
Hrdosť prebíja fakty. Ako Rusi v zásadnej udalosti postupne ohýbajú dejiny
Zdroj: TASR/AP

Pred 80 rokmi (23. augusta 1939) sa Sovietsky zväz a nacistické Nemecko dohodli na rozdelení sfér vplyvu. O niekoľko dní neskôr potom Hitler napadol Poľsko a Stalin ho nasledoval o dva týždne neskôr.

​Tajný dodatok paktu Ribbentrop-Molotov bol Moskvou do deväťdesiatych rokov popieraný a dnes je opäť predmetom politických záujmov. Obzvlášť v Rusku, kde posledný historický zborník podliehal dohľadu armády aj spolku vedenom šéfom rozviedky.

V auguste roku 1939 sa postupne schyľovalo k vojne na území Európy. Nacistické Nemecko sa netajilo svojím apetítom expandovať na východ a Stalinov Sovietsky zväz si bol toho vedomý. Napriek ponukám zo strany Francúzska a Veľkej Británie sa nakoniec rozhodol uzavrieť spojenectvo s nacistickým Nemeckom.

Zmluvu o neútočení vyjednali Hitlerov minister zahraničných vecí Joachim von Ribbentrop a ľudový komisár zahraničia v Sovietskom zväze Vjačeslav Molotov. Podľa nich dostala zmluva svoj názov - pakt Ribbentrop-Molotov.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.