Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2019, 00:00

Hrdosť prebíja fakty. Ako Rusi v zásadnej udalosti postupne ohýbajú dejiny

  • Tajný dodatok paktu Ribbentrop-Molotov bol Moskvou do deväťdesiatych rokov popieraný a dnes je opäť predmetom politických záujmov.
  • Na to, ako bude interpretovaný, dohliada v Rusku aj tajná služba. 
  • Jeho výklad sa čoraz viac vzďaľuje od reality a má pomôcť zvýšiť vlastenectvo. 
Hrdosť prebíja fakty. Ako Rusi v zásadnej udalosti postupne ohýbajú dejiny
Zdroj: TASR/AP

Pred 80 rokmi (23. augusta 1939) sa Sovietsky zväz a nacistické Nemecko dohodli na rozdelení sfér vplyvu. O niekoľko dní neskôr potom Hitler napadol Poľsko a Stalin ho nasledoval o dva týždne neskôr.

​Tajný dodatok paktu Ribbentrop-Molotov bol Moskvou do deväťdesiatych rokov popieraný a dnes je opäť predmetom politických záujmov. Obzvlášť v Rusku, kde posledný historický zborník podliehal dohľadu armády aj spolku vedenom šéfom rozviedky.

V auguste roku 1939 sa postupne schyľovalo k vojne na území Európy. Nacistické Nemecko sa netajilo svojím apetítom expandovať na východ a Stalinov Sovietsky zväz si bol toho vedomý. Napriek ponukám zo strany Francúzska a Veľkej Británie sa nakoniec rozhodol uzavrieť spojenectvo s nacistickým Nemeckom.

Zmluvu o neútočení vyjednali Hitlerov minister zahraničných vecí Joachim von Ribbentrop a ľudový komisár zahraničia v Sovietskom zväze Vjačeslav Molotov. Podľa nich dostala zmluva svoj názov - pakt Ribbentrop-Molotov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.