StoryEditor

USA: Rusko podľa všetkého plánuje použiť silu proti Ukrajine. Spraví tak najneskôr do polovice februára

26.01.2022, 19:36
Autor:
ČTKČTK
Spojené štáty predpokladajú ruskú inváziu na Ukrajinu počas nasledujúcich troch týždňov. Nevie však s istotou povedať, či je toto Putinovo rozhodnutie definitívne.

Vláda Spojených štátov sa domnieva, že Rusko by mohlo "použiť vojenskú silu" proti Ukrajine počas nasledujúcich troch týždňov. Námestníčka šéfa americkej diplomacie Wendy Shermanová dnes uviedla, že bližšie nešpecifikovaný ruský útok očakáva asi do polovice februára.

Dodala však, že nevie, či Moskva v tomto smere urobila "definitívne rozhodnutie".

Všetko tomu nasvedčuje 

Slová Shermanovej nadväzujú na vyhlásenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý minulý týždeň uviedol, že očakáva isté kroky Ruska proti Ukrajine. Ruská armáda v posledných týždňoch vykonáva vojenské cvičenia neďaleko ukrajinských hraníc, pričom západní činitelia manévre hodnotia ako neštandardné.

Moskva odmieta, že by pripravovala akýkoľvek útok.

​Podľa Shermanovej ale "všetko nasvedčuje" tomu, že Moskva "v istom okamihu použije vojenskú silu". "Možno medzi dneškom a polovicou februára," citovala námestníčku agentúra AFP.

Shermanová si tiež myslí, že úvahy ruského prezidenta Vladimira Putina v tomto smere môže ovplyvniť jeho plánovaná účasť na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Číne štvtého februára. "Myslím, že (čínsky) prezident Si Ťin-pching by asi nebol nadšený, keby si Putin vybral tento moment na napadnutie Ukrajiny," povedala.

Nemá na to iný dôvod 

Zástupkyňa amerického ministra zahraničia vraj nevie, či je Putin definitívne rozhodnutý inváziu podniknúť, Rusko však podľa nej eskaluje "hrozbu voči Ukrajine", ktorá pritom nepredstavuje žiadnu hrozbu pre Rusko.

"Z hľadiska obrany neexistuje žiadny dôvod, prečo by Rusko malo v takom krátkom čase nahromadiť pri ukrajinskej hranici toľko jednotiek," povedala Shermanová.

Americké veľvyslanectvo v Kyjeve dnes za pokračujúceho napätia vyzvalo Američanov s pobytom na Ukrajine, aby zvážili okamžitý odchod z krajiny. Vo vyhlásení podľa agentúry Reuters uviedlo, že bezpečnostná situácia v krajine je nevyspytateľná a môže sa bez varovania zhoršiť.

​Washington už v nedeľu nariadil rodinám amerických diplomatov, aby Ukrajinu opustili, a povolil odchod postrádateľných diplomatických pracovníkov.

Dezinformačná vojna 

Rusko má aktuálne pri hraniciach s Ukrajinou viac ako 100-tisíc vojakov, píše agentúra AP. Podľa nového článku denníka The New York Times zároveň stupňuje dezinformačnú kampaň proti Ukrajine a Západu.

Analytici napríklad na sociálnych sieťach pozorujú zvýšený výskyt príspevkov obviňujúcich Ukrajinu z plánovania genocídy etnických Rusov alebo tvrdenia o údajných väzbách časti Ukrajincov k nacizmu.

Táto propaganda mieri hlavne na ruské publikum a obyvateľov Ukrajiny naklonenej Rusku, povedal denníku Brian Murphy z britskej poradenskej spoločnosti Logically, ktorá sa zaoberá bojom proti dezinformáciám.

Podľa Murphyho si chce Rusko zaistiť čo najväčšiu podporu rusky hovoriacej populácie pre prípad invázie. "Snaží sa posilniť podporu v ukrajinských regiónoch okupovaných separatistami a vo vnútri Ruska," povedal.

24. máj 2022 05:27