Severná Kórea sa zrejme pripravuje na testovanie novej bojovej ponorky, ktorá môže odpaľovať balistické strely.
Informovala o tom dnes agentúra Kjódó, ktorá sa odvoláva na analýzu satelitných snímok vykonanú americkým Centrom pre strategické a medzinárodné štúdiá (CSIS).
O vývoji novej ponorky informovala sama KĽDR už v júli, miestne médiá vtedy písala, že kontrolu plavidla vykonal osobne severokórejský vodca Kim Čong-un.
Podľa CSIS satelitné snímky lodenice v prístave Sinpcho vypovedajú o tom, že KĽDR sa chystá ponorku testovať, analytici ale predpokladajú, že ešte dlhšie ako rok môže trvať, než bude plavidlo schopné plnej prevádzky.
"Tieto snímky naznačujú, že Severná Kórea urobila veľký pokrok pri vytváraní druhej zložky jadrovej triády, čo ju posunie bližšie k životaschopnej jadrovej výzbroji a zmenší vyhliadky na plnú denuklearizáciu," uviedlo CSIS.
Jadrová triáda je označenie pre súbor odpaľovacích zariadení umožňujúcich vypúšťať jadrové strely zo zeme, zo vzduchu aj z ponoriek.
KĽDR teraz disponuje strelami odpaľovanými zo zeme, naposledy v polovici augusta podnikla ďalšie testy svojich striel krátkeho doletu.
Išlo pritom v poradí o šiesty raketový test Pchjongjangu za predchádzajúce tri týždne.
Americký prezident Donald Trump tvrdí, že skúškami rakiet krátkeho doletu KĽDR neporušila vzájomnú dohodu s USA, napriek tomu rozhovory o denuklearizáciu zatiaľ uviazli na mŕtvom bode.
Trump s Kimom sa doteraz zišli trikrát, na dvoch samitoch a raz v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami.