Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2019, 09:07

"Prosím o odpustenie." Nemecký prezident sa v Poľsku ospravedlnil obetiam nemeckej agresie

Poľsko si dnes pripomína 80. výročie vypuknutia druhej svetovej vojny.

"Prosím o odpustenie." Nemecký prezident sa v Poľsku ospravedlnil obetiam nemeckej agresie
Zdroj: Reuters

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa dnes na spomienkovej akcii k 80. výročiu vypuknutia druhej svetovej vojny ospravedlnil obetiam nemeckej agresie.

Podľa médií tak urobil za prítomnosti poľského prezidenta Andrzeja Dudu vo Wieluni pri meste Lodž, kde si nálet na začiatku vojny vyžiadal prvých mŕtvych v tomto svetovom konflikte.

Duda sa zišiel so Steinmeierom na pietnej akcii skoro ráno, spomienka začala o 04:40, čo bol podľa preživších čas, kedy začali padať prvé bomby.

Medzi hosťami boli aj preživší náletu, ktorý si vyžiadal odhadom 1200 obetí a ktorý zničil 70 percent mesta. Pieta začala minútou ticha.

Duda v prejave poďakoval Steinmeierovi, že sa spomienky bolestivého výročia zúčastnil, poznamenala agentúra DPA. Nálet na Wieluń označil za teror a kruté barbarstvo. "Svetová vojna zmenila svet. To nesmieme nikdy zabudnúť," povedal Duda.

Nemecký prezident vo svojej reči uviedol, že to boli Nemci, kto sa v Poľsku dopustil zločinov proti ľudskosti. "Skláňam sa pred obeťami prepadnutia Wieluńu. Skláňam sa pred poľskými obeťami nemeckej krutovlády. A prosím o odpustenie," povedal Steinmeier.

Pieta sa skoro ráno konala tiež na polostrove Westerplatte pri prístavnom mesta Gdansk, a to za účasti poľského premiéra Mateusza Morawieckého a podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa.

Útok nemeckých jednotiek na tamojšiu poľskú posádku za úsvitu 1. septembra 1939 bol dlho považovaný za začiatok druhej svetovej vojny, prvé bomby ale dopadli na Wieluń.

"Noc je najčernejšia tesne pred svitaním. Poľsko útok nacistického Nemecka zaskočil a znamenal najčernejšie dni v našich dejinách," vyhlásil premiér Morawiecki.

Premiér podľa televízie TVN 24 okrem miliónov obetí pripomenul aj veľké hmotné a finančné vojnové škody, ktoré sa Poľsko snaží napraviť desiatky rokov.

Parlamentná komisia v Poľsku pracuje na odhade škôd, ktoré Poľsko utrpelo za vojny a ktoré si Varšava želá predložiť Berlínu. Nemecká vláda však považuje otázku odškodnenia za uzavretú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.