Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2019, 16:15

Neštrajkujte vo Francúzsku, ale v Poľsku, vyzval klimatických demonštrantov Macron

  • Podľa Emmanuela Macrona by mali demonštranti zmeniť svoje metódy.
  • Pochodovať, aby povedali, "že planéta horí", je podľa neho síce pekné, nerieši to však problém.
Neštrajkujte vo Francúzsku, ale v Poľsku, vyzval klimatických demonštrantov Macron
Zdroj: Reuters

Skôr než vo Francúzsku by zástancovia účinnejšieho boja proti klimatických zmenám mali demonštrovať v Poľsku. V rozhovore poskytnutom denníku Le Parisien to dnes povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. V sobotu sa demonštrácií za ochranu klímy v Paríži zúčastnilo najmenej 15-tisíc ľudí. Podľa Macrona však nemajú demonštrácie vo Francúzsku príliš zmysel, ambicióznu klimatickú dohodu EÚ totiž pred časom zablokovalo Poľsko - a spolu s ním aj Maďarsko, Estónsko a Česko.

V sobotu sa protestov za zlepšenie boja proti klimatickým zmenám zúčastnilo vo francúzskej metropole podľa polície cez 15-tisíc ľudí. Organizátori hovoria dokonca o 38 tisícoch demonštrantoch. Do akcie sa zapojili aj radikáli, ktorí sa pustili do potýčok s políciou.

Podľa Macrona by však mali demonštranti zmeniť svoje metódy. Pochodovať, aby povedali, "že planéta horí", je podľa neho síce pekné, nerieši to však problém. Skôr než vo Francúzsku by mali priaznivci ochrany klímy "ísť demonštrovať do Poľska", vyzval Macron v lietadle na ceste na klimatický summit OSN v New Yorku.

"Pravdou je, že je tu jedna (krajina), ktorá blokuje všetko - a to je Poľsko. Mojím cieľom je presvedčiť ďalšie krajiny, aby sa pohli," zdôraznil dnes prezident.

Práve Poľsko totiž podľa šéfa Elyzejského paláca spolu s Českom, Maďarskom a Estónskom zablokovalo na júnovom summite EÚ ambicióznu dohodu, ktorej cieľom bolo dosiahnuť uhlíkovú neutralitu spoločenstva k roku 2050. Vec vtedy zostala len v poznámke pod čiarou s tým, že takýto vývoj si želá "veľká väčšina" členských krajín.

Český premiér Andrej Babiš pred rokovaním na júnovom summite povedal, že si "nevie predstaviť, že v roku 2050 nebudú žiadne emisie" a dodal, že podľa neho by sa EÚ mala skôr sústrediť na krátkodobejšie klimatické ciele stanovené k roku 2030.

Najlepšie by podľa Macrona bolo, keby sa každý piatok nekonali demonštrácie, ale aby ľudia, ktorým záleží na životnom prostredí, vyrazili zbierať odpadky na brehy riek či pláže.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.