Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2019, 12:10 Aktualizované dňa 26.09.2019 o 17:00

Zomrel Jacques Chirac. Muž, ktorý nám hrozil stopkou do EÚ

Život bývalého francúzskeho prezidenta bol poznačený rýchlym rastom kariéry, ale aj mnohými konfliktami.

Zomrel Jacques Chirac. Muž, ktorý nám hrozil stopkou do EÚ
Zdroj: Reuters

Február 2003. Európa zažíva veľký rozkol. Dôvodom je chystaná invázia do Iraku pod vedením Spojených štátov. Na stranu Američanov sa pridáva väčšina krajín strednej a východnej Európy, ktoré finišujú s prípravami na vstup do Európskej únie. Medzi nimi je aj Slovensko.

Proti stoja Francúzi, Nemci a niekoľko ďalších západných krajín. Postoj Slovenska a ďalších kandidátskych štátov najviac pobúril jedného muža. Vyhráža sa, že za spolčenie sa s Američanmi môžu na Úniu zabudnúť.

Tým človekom je francúzsky prezident Jacques Chirac. Jeden z najvýraznejších politických predstaviteľov moderného Francúzska zomrel včera vo veku 86 rokov.

Muž prezývaný Buldozér
Jacques Chirac formoval podobu nielen francúzskej, ale i svetovej politiky celé desaťročia. Ako priznal mnohokrát počas svojho života, jeho veľkým vzorom bol legendárny francúzsky generál a vodca Charles de Gaulle.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.