Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2019, 23:47

Spojené štáty vysielajú do Saudskej Arábie vojakov a vojenskú techniku

Úlohou amerických vojakov a techniky je pomôcť pri obrane Saudskej Arábie v dôsledku útokov, ktorých terčom boli tamojšie ropné zariadenia.

Spojené štáty vysielajú do Saudskej Arábie vojakov a vojenskú techniku
Zdroj: Flickr/The U.S. Army

Spojené štáty vo štvrtok oznámili vyslanie 200 svojich vojakov, ako aj rakiet Patriot do Saudskej Arábie.

Úlohou amerických vojakov a techniky je pomôcť pri obrane Saudskej Arábie v dôsledku útokov, ktorých terčom boli tamojšie ropné zariadenia a ktoré sa pripisujú Iránu.

Ako informovala agentúra AFP, americké ministerstvo obrany uviedlo, že misia vyslaná do Saudskej Arábie bude zahŕňať jednu batériu rakiet typu zem-vzduch spolu so štyrmi radarmi Sentinel používanými pre systémy protivzdušnej obrany a raketovej obrany.

Okrem toho pripravené budú ďalšie dve batérie Patriot a jeden systém na zachytenie balistických rakiet THAAD, uviedol hovorca Pentagónu Jonathan Hoffman.

Hoffman dodal, že cieľom misie je posilniť protivzdušnú a raketovú obranu saudskoarabského kráľovstva (...) a už aj tak významnú prítomnosť amerických síl v regióne. Ako poznamenal Hoffman, rozhodnutie bolo prijatí na žiadosť saudskoarabských orgánov.

"Je dôležité podotknúť, že tieto kroky sú prejavom našej oddanosti regionálnym partnerom, (záväzku) k bezpečnosti a stabilite na Blízkom východe," dodal hovorca Pentagónu.

Zdôraznil, že Spojené štáty očakávajú, že aj ostatné krajiny "prispejú k medzinárodnému úsiliu o posilnenie saudskoarabskej obrany."

Podľa názoru USA za kombináciou robotických a raketových útokov zo 14. septembra je Irán. Pri útokoch boli vážne poškodené dve ropné zariadenia, čo Saudskú Arábiu - kľúčového dodávateľa ropy - donútilo znížiť produkciu.

Irán odmietol zodpovednosť za útoky a jeho prezident Hasan Rúhání vo štvrtok vyzval USA a ďalšie krajiny, aby poskytli dôkazy pre svoje obvinenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.