Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2019, 12:52

Johnson nemieni odstúpiť, aby umožnil odklad brexitu

  • Boris Johnson, ktorý je premiérom od tohtoročného júla, sľúbil vyviesť krajinu z Únie, pokojne aj bez dohody, pretože brexit schválili britskí voliči pred tromi rokmi referende.
  • Johnsonova vláda zatiaľ nezverejnila nové návrhy, ako riešiť sporné body, najmä budúcnosť hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

Britský premiér Boris Johnson dnes uviedol, že nemieni odstúpiť, aby umožnil ďalší odklad brexitu a zamedzil tak odchodu Británie z Únie bez dohody.

Johnson to povedal pre BBC pred začatím výročnej konferencie vládnej Konzervatívnej strany, ktorá potrvá do 2. októbra.

​Podľa britských médií by z nej mohol vzísť plán konzervatívcov na riešenie patovej situácie ohľadom brexitu. "Zaviazal som sa viesť stranu a svoju krajinu v ťažkých časoch a hodlám v tom pokračovať," odpovedal Johnson.

Ohľadom možných riešení pretrvávajúcej patovej situácie bol požiadaný, či by rezignoval a nechal tak niekoho iného, ​​aby požiadal v Únii o odklad brexitu. Ten je plánovaný na 31. októbra.

Johnson, ktorý je premiérom od tohtoročného júla, sľúbil vyviesť krajinu z Únie, pokojne aj bez dohody, pretože brexit schválili britskí voliči pred tromi rokmi referende.

Aj dnes zopakoval, že by bol "radšej mŕtvy v priekope", než aby v Bruseli žiadal o odklad brexitu. K dohode, ktorú s Úniu prerokovala jeho predchodkyňa Theresa Mayová a ktorú opakovane odmietol britský parlament, dnes Johnson povedal, že nemá v úmysle ju oživiť.

Uviedol tiež, že je stále "dobrá šanca" na novú dohodu. Za potenciálne zlomovú býva označovaný summit Únie, ktorý sa uskutoční 17. a 18. októbra. Britský parlament schválil zákon, ktorý má zamedziť odchodu krajiny z Únie bez dohody.

Podľa neho musí premiér požiadať o odklad brexitu, pokiaľ nebude do 19. októbra dosiahnutá dohoda o vystúpení z Únie.

Johnsonova vláda zatiaľ nezverejnila nové návrhy, ako riešiť sporné body, najmä budúcnosť hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Podľa predstaviteľov Únie sa šanca na brexit bez dohody stále zvyšuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.