Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2019, 14:31

Od Antarktídy sa oddelila obria ľadová kryha, má väčšiu rozlohu ako Londýn

Ameryho šelfový ľadovec má odhadovanú plochu 60-tisíc kilometrov štvorcových.

Od Antarktídy sa oddelila obria ľadová kryha, má väčšiu rozlohu ako Londýn
Zdroj: CopernicusEU/koláž HNonline

Na východe Antarktídy sa zo šelfového ľadovca na konci septembra odlomila obrovská ľadová kryha, ktorá má podľa odborníkov rozlohu približne 1 600 kilometrov štvorcových. Podľa vedcov nemôže za odlomenie ľadu globálne otepľovanie, pretože ide o súčasť normálneho procesu. Odtrhnutie ľadovej masy teda nebude mať priamy vplyv na hladinu mora.

Kryha sa odlomila od Ameryho šelfového ľadovca a dostala oficiálny názov D-28. Podľa vedcov z Austrálskej antarktickej divízie meria kus zlomeného ľadu 50 krát 30 kilometrov a jeho rozloha je takmer totožná s britským Londýnom. Odhadovaná hmotnosť ľadu je 315 miliárd ton a podľa vedcov bude trvať roky, kým sa rozpadne a roztopí.

Čakali to skôr

Šelfový ľadovec je plávajúca ľadová plošina, ktorá sa nachádza v mieste, kde ľadovce tečú dole k pobrežiu a na povrch oceánu. Hrúbka šelfových ľadovcov sa pohybuje v rozmedzí od sto do tisíc metrov. Šelfové ľadovce sa vyskytujú okrem Antarktídy tiež v Kanade, Grónsku alebo Arktíde.

Ameryho šelfový ľadovec má odhadovanú plochu 60-tisíc kilometrov štvorcových. K oddeleniu došlo v lokalite, ktorú odborníci z Austrálskeho antarktického programu monitorujú posledných dvadsať rokov práve kvôli pravdepodobnosti odtrhnutia masívnych kusov ľadu.

Profesorka Helen Amanda Frickerová uviedla, že vedci prvýkrát zaznamenali trhlinu v prednej časti Ameryho šelfového ľadovca na začiatku roka 2000 a predpovedali, že sa z neho veľké kusy ľadu odlomia medzi rokmi 2010 a 2015.

"Som nadšená, že to po všetkých tých rokoch vidím. Vedeli sme, že sa to nakoniec stane, ale všetci sme boli napätí. Nakoniec je to trochu inde, než sme očakávali," opísala Frickerová pre denník The Guardian.

Súčasť normálneho cyklu

Ameryho šelfový ľadovec je tretí najväčší v Antarktíde a nachádza sa medzi austrálskymi výskumnými stanicami Davis a Mawson. Vedci študovali tento šelfový ľadovec od šesťdesiatych rokov a v súčasnosti majú na mieste techniku, ktorá zaznamenáva každú nepatrnú zmenu.

"Je to súčasť normálneho cyklu ľadovcového šelfu. Približne každých šesťdesiat až sedemdesiat rokov dôjde k odlomeniu," vysvetľuje Frickerová, prečo sa na odlomení ľadu nepodieľali zmeny klímy.

"Aj keď v Antarktíde je mnoho udalostí, ktorými je potrebné sa vážne zaoberať, táto konkrétna ľadová kryha nie je dôvodom na poplach," uzatvára.

Glaciológ Ben Galton-Fenzy z Austrálskeho antarktického programu uviedol, že odtrhnutie zaznamenali tiež satelitné snímky. "Odlomenie nebude mať priamy vplyv na hladinu mora, pretože šelfový ľadovec už bol plávajúci, podobne ako kocka ľadu v pohári vody," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.